כַּתְבָנִית http://katvanit.co.il כתיבת תוכן Mon, 22 May 2017 15:15:57 +0000 he-IL hourly 1 הלקסיקון המלא לכותבי התוכן http://katvanit.co.il/%d7%94%d7%9c%d7%a7%d7%a1%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%90-%d7%9c%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%91%d7%99-%d7%94%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%9f/ Thu, 18 May 2017 06:40:50 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4853 הן כותבים מתחילים והן כותבים האוחזים במקלדת מזה זמן רב, מגלים כי תעשיית כתיבת התוכן רוויה בשלל מושגים שלוקח קצת זמן (ומחקר) להכיר. הלקסיקון הבא מיועד לכלל העוסקים בתחום הכתיבה. אם אתם חדשים בתחום, אלה המושגים אותם תצטרכו לדעת. המנוסים שבכם יוכלו לבחון את עצמם ולראות האם הם מכירים את כל המושגים. לנוחיותכם, המונחים מסודרים לפי סדר האל"ף בי"ת.

בובת ציפור ממושקפת קוראת בלקסיקון

אאוטברייןפלטפורמה המיועדת להמלצות תוכן באתר עצמו, או באתר נפרד. הפלטפורמה עובדת בתשלום, ומשמשת להגדלת התנועה לאתרי תוכן אחרים. כתיבה לאאוטבריין היא בדרך כלל כתיבה אינפורמטיבית. חברה נוספת הפועלת בשוק בתחום זה היא "טאבולה".

אוואטר – בתחום כתיבת התוכן והשיווק הדיגיטלי, אוואטר הוא דמות המורכבת ממאפייני הלקוח האידיאלי, לפי הגדרת קהל היעד של התוכן הכתוב. לדוגמה – אוואטר לחנות נעלי נשים בתל אביב, יכולה להיות אשה בגילאים 20-50, ממעמד סוציו-אקונומי בינוני גבוה, חובבת אופנה ושופינג.

אופטימיזציית תוכן לנייד – התאמה של תוכן אתר האינטרנט למסכים קטנים. בדרך כלל התכנים יהיו קצרים יותר, יכללו פסקאות המורכבות מכמות קטנה יותר של משפטים, והנקודות העיקריות בהן יודגשו מדי פסקה.

אלגוריתם חיפוש – השיטה שבה גוגל ומנועי חיפוש אחרים מדרגים את האתרים בתוצאות החיפוש. אלגוריתם מנוע החיפוש של גוגל כולל היום לפי הערכות כמה מאות פרמטרים שונים. רבים מהם קשורים לרלוונטיות התוכן הכתוב באתר.

בולטים (תבליטים) – הצגת רעיונות בנקודות קצרות וממוקדות. מבחינה ויזואלית התוכן מוצג בשורות בהן צורת נקודה (או Bullet בלועזית) מופיעה בתחילת כל שורה.

ביטוי זנב ארוך – ביטוי בן כמה מילים שמספר החיפושים שלו במנוע החיפוש של גוגל נמוך יותר.

ביטוי מפתח – מילת מפתח המורכבת ממספר מילים. בדומה למילת מפתח, לעתים כותב התוכן נדרש להשתמש בביטוי המפתח מספר פעמים במאמר.

בלוג – אתר אינטרנט המורכב מפוסטים בנושא מסויים, או כביטוי אישי לחוויות, רעיונות כלליים וידיעות חדשותיות. חברות רבות מחזיקות בלוג בו מובאים עדכונים שוטפים מפעילותן. כותבי בלוג מכונים לרוב "בלוגרים".

בריף – מקורו של המושג בעולם הפרסום. הבריף נועד לקשר בין הכותב למזמין התוכן, ומתאר בקצרה את מטרות התוכן הכתוב, קהל היעד שלו, נקודות עיקריות שצריכות להופיע במאמר ודגשים כלליים.

דף נחיתה – עמוד אינטרנט שנועד למשוך קונים ליצור קשר עם חברה המשווקת מוצר או שירות, אם באמצעות השארת פרטים אישיים, צ'ט אנושי או שיחת טלפון. כתיבת דפי נחיתה היא בדרך כלל קצרה, ממוקדת, שיווקית ומניעה לפעולה.

הגהה – איתור שגיאות בתוכן כתוב ותיקונן כמו גם טיפול בענייני פיסוק וניקוד.

הנעה לפעולה – כתיבה המעודדת את הגולש לביצוע פעולה כלשהי כמו השארת פרטים בטופס צור קשר, הצטרפות לניוזלטר, ביצוע שיחת טלפון לקבלת פרטים על שירות או רכישת מוצר באתר. כתיבה המניעה לפעולה היא חלק מהותי מכתיבה שיווקית, במיוחד בניסוח טקסטים לעמוד נחיתה.

ויראליות – הפצה באמצעות רשת חברתית המתבצעת על ידי גולש המפנה את חבריו לצפות בתוכן כתוב או משודר. הפצה ויראלית מאפשרת להגיע לקהל רב בתוך זמן קצר יחסית, בדומה לשיטת ההפצה של "מחלה ויראלית" ומכאן שמה.

טאבולה – פלטפורמה המיועדת להמלצות תוכן. עיינו ערך בהגדרת המתחרה למעלה – "אאוטבריין".

טיזר – כותרת תוכן או תקציר שנועד למשוך את הקורא לקרוא את המאמר. הטיזר יכלול בדרך כלל מידע מועט, שנועד לגרות את הסקרנות הטבעית, או שאלה מרתקת שתשובתה מופיעה במאמר המלא.

טראפיק – תנועת גולשים לאתר כולו או לחלק מוגדר בו.

כתיבה אינטגרטיבית – סגנון כתיבה זה נפגוש בעיקר בכתיבה אקדמית, אך הוא מסייע גם לייצר תוכן איכותי לקידום. הכוונה לשילוב תכנים ממקורות שונים, תוך ניתוח או השוואה של הקשר ביניהם. משום שהכתיבה מיועדת לבנות רעיון או להוכיח טענה בהדרגה, סגנון זה מסייע ליצור תוכן זורם, המרתק את הקורא למסך ולהמשיך לקרוא את המאמר עד למשפט האחרון.

כתיבה אקדמית – סגנון כתיבה זה מיועד להפרכה או תמיכה בהשערת מחקר כלשהי, כאשר הכתיבה במרבית המקרים היא אובייקטיבית, ומסתמכת על מחקרים אקדמיים קודמים, או ניתוח תוצאות של מחקר שבוצע על ידי הכותב/ים.

כתיבה עיתונאית – כתיבה המיועדת לדווח על אירוע חדשותי, או חידושים בתחום מסויים. הכתיבה העיתונאית עונה בצורה אובייקטיבית (בדרך כלל) על השאלות "מה ארע?", "מתי?" ו"היכן?"

כתיבה שיווקית – בניגוד לכתיבה לצורך קידום אתרים, כתיבה שיווקית מיועדת לגרום ללקוח לרכוש או להתעניין במוצר או שירות מסויים. כתיבה שיווקית כוללת לעתים גם משפטי הנעה לפעולה.

כתיבת תוכן לקידום (אתרים) – כתיבה והקלדה של מאמרים הסובבים סביב מילות מפתח או נושא מסויים, על מנת להשתמש במאמר ליצירת קישור מאתר נוסף, או להוספה לאתר המקודם עצמו. התוכן יכול להיות עמוד באתר, פוסט בבלוג או מאמר כללי.

מחקר מילות מפתח – התהליך המבוצע על ידי מקדמי האתרים, במטרה לבחון אילו מילות מפתח להדגיש בעמודים, בפוסטים ובמאמרים השונים הנכתבים עבור אתר אינטרנט. לעתים מילים אלה מתבססות על מחקר מילות המפתח שהודגשו על ידי המתחרים, איתור מילות מפתח להן בוצעו חיפושים רבים בגוגל, או לחילופין דווקא מילות מפתח נדירות יותר.

מילת מפתח – מילות המפתח, או ביטויי המפתח, מוגדרים על ידי מקדם האתרים, בהזמנת מאמרים. על מילות המפתח להופיע במאמר, לעתים מספר פעמים – לפי הגדרות מקדם האתרים. בקטגוריה זו קיימות מילות מפתח ראשיות ומילות מפתח משניות. המילים מפוזרות במאמר לפי צפיפות מוגדרת מראש.

משפך שיווקי (Funnel) – שיווק לקהל רחב של אנשים, העוברים שלבי התעניינות שונים במוצר מהיכרות ראשונית, העמקת הקשר עם המוכר ועד להחלטת רכישה וביצוע פעולת רכישה. כתיבת תוכן למשפך שיווקי נבנית בתחילה ככתיבה המיועדת "לגעת" ברגשות הקורא, ובהמשך הופכת ליותר שיווקית.

ניוזלטר – תוכן הנשלח לרשימת תפוצה מוגדרת מראש. כתיבת תוכן לניוזלטר יכולה לכלול כתיבה של מאמרים קצרים, הפניות לעמודים באתר האינטרנט ואף קופונים או מבצעים שיווקיים. כתיבה לניוזלטר יכולה להיות כתיבה בסגנון עיתונאי או שיווקי.

עדכון פנדה – עדכון אלגוריתם שבוצע במנוע החיפוש של גוגל, שנועד לסנן אתרים שהציגו תוכן משוכפל או כתוב באיכות נמוכה. מאז עדכון זה אתרים שפרסמו תוכן מקורי, שהתעדכן בקביעות, המשיכו ועלו בתוצאות החיפוש.

עמוד אודות – עמוד באתר החברה הכולל מידע כללי על החברה או אתר האינטרנט. עמוד זה מציג בקצרה את ההיסטוריה של החברה ואת השירותים אותם היא מציעה.

עריכת תוכן – עריכת תוכן היא ליטוש התוכן המקורי, תוך שילוב מושגים בשפה עשירה יותר, וכן סינון קטעים שאינם הולמים את סגנון המאמר הכתוב. לעתים מתבצעת גם עריכה לשונית, שנועדה לתקן שגיאות כתיב או שגיאות תחביריות בדומה להגהה.

פוסט – אחד ממרכיבי הבלוג. מאמר דעה או הנחייה הקשור לתחום האתר. בעבר היה נהוג לכתוב פוסטים קצרים וממוקדים אך כיום ניתן למצוא גם פוסטים בני אלף מילים ויותר.

פלייר – גם "ברושור" או "עלון", הינו גיליון מודפס הכולל טקסטים ותמונות ונועד לפרסם מוצר או שירות מסויים. כתיבה לפלייר מתבצעת בדרך כלל בסגנון שיווקי.

פסקת סיכום – פסקה המיועדת לחתום את המאמר או התוכן הכתוב. פסקה זו תכלול בדרך כלל אזכור של המסקנות החשובות בטקסט הכתוב, כמו גם קריאה למחקר נוסף על ידי הקורא. בתוכן שיווקי, פסקת השיווק תניע לפעולה.

צפיפות מילות מפתח – מספר הפעמים שמילות המפתח או ביטוי המפתח מופיע במאמר, ביחס לכמות המילים הכללית הכתובה בו.

קופי סקייפ – (נכתב או מבוטא פעמים רבות בצורה שגויה כ"קופי סקרייפ"). אתר אינטרנט המיועד לבדוק את מקוריותו של תוכן כתוב, והאם הוא משלב תוכן מועתק מאתרי אינטרנט אחרים.

קידום אורגני – קידום אתרים באמצעות מתודות של אופטימיזציית האתר ויצירת לינקים חיצוניים על מנת שיעלה מעלה בתוצאות החיפוש של גוגל. בניגוד למודעות ממומנות, מנועי החיפוש אינם גובים תשלום עבור הופעות של אתרים במיקומים השונים בחלק האורגני.

קידום אתרים – שימוש במגוון טכניקות על מנת להעלות את אתר האינטרנט של החברה לראש עמוד התוצאות בגוגל. אחת הטכניקות היא הוספה של תכנים לאתר, וכן פרסום מאמרים באתרים נוספים שיקשרו לאתר המקודם.

קידום ממומן – קידום אתרים באמצעות מודעות פרסום ממומנות, במנועי חיפוש, רשתות חברתיות וכן באתרי תוכן שונים.

קישור – סימון טקסט באופן כזה שלחיצה עליו מעבירה את הגולש לדף אחר או למקום אחר בעמוד.

שכתוב – שכתוב תכנים מיועד לשמור על הרעיון הכללי המובע בתוכן המקור, תוך שימוש בביטויים ודימויים שונים. מטרת התוכן המשוכתב להיות תוכן מקורי לחלוטין, על מנת שלא לפגוע בקידום האתר.

שפה עשירה – בעולם כתיבת התוכן שפה עשירה מתייחסת לשימוש בביטויים ובמונחים מגוונים, כמו גם מילים המופיעות פחות בשפת הרחוב המדוברת.

תוכן מועתק – תוכן שהועתק בצורה חלקית או מלאה מאתר אחר. תוכן מועתק פוגע בקידום האתר בגוגל (למעט בתנאים מסוימים ואם סומן מראש ככזה) ולכן כותבי תכנים לאתרי אינטרנט כותבים את כלל התוכן ללא שילוב ביטויים או משפטים שפורסמו באתרים אחרים.

תיאור מוצר – תיאור מוצר מיועד בעיקר לחנויות מקוונות או לקטלוגים מודפסים. תיאור המוצר מיועד לתת מידע נוסף על המוצר, ולעתים גם על מוצרים נלווים נוספים. כתיבת תיאור המוצר משלבת תיאור יבש של המוצר, עם מאפיינים שיווקיים.

תוכן מקורי – אחד מאבני הבניין של תוכן איכותי לקידום. תוכן שנכתב ללא העתקה של משפטים או חלקים מתכנים אחרים. לאחר עדכון פנדה (ראו לעיל) לתוכן מקורי יש משמעות רבה בקידום אתרי אינטרנט.

היה מועיל? מצוין! נתקלתם במונח חשוב שנראה לכם ששכחנו? נשמח אם תכתבו לנו הודעה פה או בעמוד הפייסבוק שלנו.

]]>
והם חיו באושר ובעושר לשוני עד עצם היום הזה http://katvanit.co.il/%d7%95%d7%94%d7%9d-%d7%97%d7%99%d7%95-%d7%a2%d7%93-%d7%a2%d7%a6%d7%9d-%d7%94%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%a9%d7%a8-%d7%9c%d7%a9%d7%95%d7%a0%d7%99/ Tue, 09 May 2017 08:52:06 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4845 אם אתם חושבים שאושר ועושר יש רק באגדות ילדים אתם טועים ובגדול. במהלך עבודתנו בכתבנית גילינו שדווקא העושר הלשוני מביא את האושר העסקי. וכולם כבר יודעים שאושר עסקי בא לידי ביטוי גם בעושר כלכלי, נכון?

לנשק צפרדע - פסלון

אז איך זה עובד?

כחברת התוכן הגדולה בישראל, חרטנו על דגלנו כמה דברים אבל בעיקר – כתיבת תוכן מקורי, מעניין וכזה שיביא ערך מוסף ללקוחות שלנו.


תוכן עם מילים לא שגרתיות נתפס בעיני הגולשים כתוכן אינטליגנטי יותר
Click To Tweet


אחד הדברים ששמנו לב אליו עם הזמן הוא שמאמרים עם עושר לשוני רב מתקדמים הרבה יותר מהר בגוגל. יכולות להיות לכך כמה סיבות אפשריות אבל נציין את העיקריות מביניהן.

 1. תוכן עשיר. תוכן עם מילים לא שגרתיות נתפס בעיני הגולשים כתוכן אינטליגנטי יותר והוא מוכיח התמצאות בתחום ספציפי.
 2. מנועי החיפוש האינטרנטיים ובראשם גוגל אוהבים מילים ספרותיות ונדירות כי לרוב הן נמצאות, איך לא, בכתבים אקדמיים. מה שמוכיח את רמת הכתיבה הגבוהה של הטקסט.

כמובן, ששימוש במילים עשירות לא מספיק והן צריכות להיות קשורות לתוכן. קחו דוגמה מתוכן שכתבנו לפורטל הטיולים אתיופיה לא מזמן. "כיום יער זה בסכנה בשל שימוש בעציו כעצי בעירה וביעורו לצורך חקלאות ומרעה." שמתם לב? השתמשנו במילה "ביעור" שהיא מילה עשירה, ספרותית ונדירה. אגב, גם המילה "מרעה" אינה כה שימושית כיום וגם היא תורמת לעניין.

מילים נרדפות?

שימוש בפונקציה של "מילים נרדפות" במעבד תמלילים לא יעשה את העבודה מסיבה פשוטה: פונקציה זו אינה לוקחת בחשבון את כל חלקי המשפט מבחינה לשונית ותוכנית. למעשה, זה כמו שתתרגמו תוכן משפטי באמצעות תוכנת תרגום אינטרנטית.

למעשה, כשאנחנו כותבים לכם תוכן אתם נהנים פעמיים. אתם גם מוכיחים את התמחותכם בתחום הידע הספציפי שלכם וגם מקדמים את האתר במנועי החיפוש. אם להיות מדוייקים יותר, אתם מרוויחים פי 3 כי אתם מקדישים את זמנכם לעבודה בה אתם מקצועיים יותר ולא מבזבזים אותו בכתיבה. וזמן כידוע שווה כסף, הרבה כסף.

רק תחשבו לרגע מה זה דורש מהכותבים שלנו? הם צריכים להיות משכילים, לדעת לכתוב תוכן מקצועי בתחומי מומחיות שונים ובו זמנית להשתמש בעברית עשירה וספרותית. פשוט זה בטח לא, אבל מי אמר שבחרנו בעבודה קלה? טוב, לפחות אנחנו נהנים ממנה

]]>
עד כאן! למה האתר שלכם לא מעודכן? http://katvanit.co.il/%d7%a2%d7%93-%d7%9b%d7%90%d7%9f-%d7%9c%d7%9e%d7%94-%d7%94%d7%90%d7%aa%d7%a8-%d7%a9%d7%9c%d7%9a-%d7%9c%d7%90-%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%93%d7%9b%d7%9f/ Wed, 03 May 2017 09:30:33 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4835 מיד או מאוחר יותר

"בקרוב בוש יבקש ערבויות מאולמרט!" זועקת כותרת בעיתון "הארץ", "חוויית הנהיגה בקינרוד רפטור 250 ופרו 650 החדש, שני מיני-באגי סיניים שהובאו לישראל, מזמנת חוויה לא שגרתית. האיכות שלהם עדיין נמוכה, אבל הם מספקים כיף נגיש וזול" טוענת כותרת נוספת שלהם, "מפלס הכנרת נותר ללא שינוי ביממה האחרונה" אומרים האנשים של אתר YNET, "אחרי עשרים שנות נישואים יובל בנאי ואורלי זילברשץ נפרדים." מלחששים לנו בדיסקרטיות ב-NRG

אם שאלתם את עצמכם "רגע, מה קורה כאן? נדמה לי שכבר קראתי את זה פעם!", אתם צודקים בהחלט. אלה הן החדשות שכיכבו בעיתונים ובאתרים בדיוק היום לפני עשור, בתאריך 26.04.2007.

הייתם קוראים היום עיתון מלפני עשור?

כנראה שלא. הוא איננו מעודכן, חצי מהאנשים שמוזכרים שם הלכו לעולמם, רבע מהם אינם רלוונטיים יותר והשאר? מי זוכר בכלל מי הם. אבל משום מה, הגישה שלנו כלפי אתרים שאינם מעודכנים היא הרבה יותר סלחנית, בעיקר כאשר אנחנו בעלי האתר ואנחנו הם "אלה" שצריכים לעדכן את התוכן שבו. אז אנחנו דוחים את זה ל"מחר", ממחר זה הופך ל"בשבוע הבא", הופך ל"אבל חגים!", משם נודד ל"אולי בפסח, כשיהיה לי זמן", ומתגלגל בקלות ל"מה, כבר יולי? איך שהזמן עבר! נחכה לסוף החופש הגדול, אז בטוח יהיה לי זמן לכתוב משהו…". בקיצור, עברה שנה, לא העליתם ולו מאמר אחד לאתר שלכם ואתם עוד מתפלאים למה האתר שלכם מדשדש אי שם בבית הקברות לאתרים. זה שנמצא אחרי דף תוצאות החיפוש השני של גוגל…

למה אתם חייבים להתחיל לכתוב תוכן לאתר שלכם כבר היום?

כי הגולשים

נכנסתם לבלוג (של מישהו אחר, לא שלכם) וראיתם שהפוסט האחרון שם הוא מ-2013. עם יד על הלב, מה הסיכויים שתשמרו אותו במועדפים? שתשובו לשם בכלל, אי פעם? קלושים ביותר, נכון? יש מיליון בלוגים ואתרים ברשת, וזה עתה העברתם במוחכם קו ומחקתם את הספציפי הזה. כי כך עובד המוח שלנו. רוצים לנחש כמה אנשים העבירו קו דמיוני כזה במוחם על האתר שלכם מאז עדכנתם אותו לאחרונה?

כי גוגל

לא נכנס להסבר הארוך והמייגע על האלגוריתם של גוגל, רק נקצר ונאמר שככל שאתר מתעדכן ומתחדש, עכבישוני האינדוקס של גוגל שבים לבקר אותו בתדירות גבוהה יותר, מה שמגדיל את סיכויו לזכות (במידה, כמובן, שהכל מתנהל באתר כשורה) בדירוג טוב יותר. יתרה מכך, האתר יתחיל לעלות גם במילות חיפוש שלא חשבתם עליהם. בדגש על אלה עם הזנב הארוך.

כי מיתוג וכי קידום

בעיני העכבישונים והגולשים האנושיים גם יחד, תכנים מקוריים, איכותיים ומעודכנים בונים לכם תדמית רצינית, תדמית של מישהו שכדאי להקשיב לו, מישהו שכדאי לצטט אותו, כזה שכדאי לשלוח אחרים להתייעץ איתו (דרך מתן קישור ברשת חברתית למשל). ככה בדיוק יוצרים קידום אורגני, מבלי לעשות באמת קידום, ואפילו מבלי לדעת מה זה אורגני.

בשורה התחתונה

לא נחזור על הקלישאה הנדושה "התוכן הוא המלך", כי כולנו כבר יודעים ומשוכנעים בזה, אבל בצד המקוריות והאיכות, כתיבת תוכן ועדכון קבוע ותדיר של האתר אף הם נחשבים לגורמים הכרחיים לביסוס מעמדו של אתר. ואם עדיין לא מתחשק לכם לכתוב ולעדכן, הכותבים המקצועיים שלנו יכולים לעשות זאת במקומכם, אנחנו מזדהים עם דחיינים כרוניים הרבה יותר ממה שאנחנו מוכנים להודות בכך :).

]]>
אורך מומלץ למאמר טוב, או – טקסט, סמים וטל מוסרי http://katvanit.co.il/%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%9a-%d7%9e%d7%95%d7%9e%d7%9c%d7%a5-%d7%9c%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8-%d7%98%d7%95%d7%91-%d7%a1%d7%9e%d7%99%d7%9d-%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%98%d7%9c-%d7%9e%d7%95%d7%a1%d7%a8/ Thu, 20 Apr 2017 09:17:50 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4819 ישנם מעט מאד סלעי מחלוקת מהותיים בתחום כתיבת התוכן לאתרים והאופטימיזציה שלהם למנועי חיפוש. השאלה "מהו אורכו של מאמר אופטימלי?" היא אחת מהן. בניגוד ל"אמיתות" מוצקות ומוסכמות אחרות בתחום, כאן, אם תשאלו חמישה כותבי תוכן/מקדמי אתרים לדעתם, תקבלו לפחות עשר דעות שונות. לדעתנו ומניסיוננו, חלק גדול מהבעיה נעוץ הרבה לפני כן, בהגדרתן הבסיסית של המילים "טקסט", "תוכן", "מאמר", "פוסט", "כתבה" או כל מילה אחרת.

אם כן, ישנם סוגי טקסטים ותכנים שונים, אשר, מן הסתם, מיועדים למטרות שונות ומופיעים בפלטפורמות השונות. אז איך תדעו מה צריך להיות האורך של המאמר שאתם מיעדים לאתר שלכם?

ג'ירפה עם צוואר ארוך

הנה כמה מסוגי הטקסטים הנפוצים ביותר כיום

פוסטים ברשתות חברתיות

בחלק מהמקומות (כמו טוויטר ולינקדאין) הפוסטים מוגבלים במספר מילים מסוים על ידי הפלטפורמה עצמה, במקומות אחרים (כמו בפייסבוק), לכאורה, הם נתונים לשיקול דעתו של הכותב אבל בחירת אורכם מושפעת משיקולים כמו פיצ'רים נוספים הקיימים (למשל, בפייסבוק, טקסטים קצרים מצ'ופרים על ידי האופציה להוספת רקעים צבעוניים), האורך הנפוץ בפלטפורמה ו…איך לא? האפקטיביות שלהם. כך שגם בפייסבוק, פוסט בן 3000 מילה, רק לעיתים נדירות ייקרא עד תומו, אלא אם כן הוא מעניין במיוחד ופונה לאנשי מקצוע בתחום מסוים. גם אז, מומלץ לחלק אותו, לטובת הקוראים חסרי הריכוז, למספר פוסטים קצרים יותר.

מאמרים לאתרי שת"פ

מאמרי אורח באתרים משתפי פעולה הם דרך יעילה ליצור תעבורה לאתר שלכם, דרך הוצאת קישור המוביל אל הדף הראשי באתרכם או אל הדף העוסק במוצר, שירות או נושא ספציפי. בדרך כלל מדובר בטקסטים שאורכם 400-500 מילים, כשהנושא בו הם עוסקים מאגד תחתיו את תחומי העניין של הגולשים בשני האתרים. למשל, כאשר אתר העוסק במרצפות מעוטרות יפרסם מאמר באתר של חברה העוסק בניקיון, המאמר יעסוק, לדוגמה, בנושא "5 דרכים לשטוף את האריחים המצוירים שלכם ולהישאר בחיים" :).

מאמרי קידום ("SEO In Your Face")

לשמחתנו, מספרם של המאמרים בני 400 המילים, והמכילים 100 פעמים את מילות המפתח המקודמות, הולך ופוחת. עם כל עדכון שגוגל מוציאה, לקוחות כבר פחות ופחות מזמינים מאיתנו טקסטים מפוצצים במילות מפתח אלא יותר תוכן איכותי, מקורי ומועיל לגולשים, כך שהכיוון, בסה"כ, הוא חיובי ומאמרי ה-SEO הולכים והופכים לאיכותיים מעדכון אחד כזה למשנהו.


אורכם של דפי אודות ודפי שירותים נע בסביבות ה-300 מילים
Click To Tweet


טקסטים לאתרים

כאן, מתחלקים הטקסטים למספר אורכים:

 1. טקסטי תיאורי מוצר טקסטים קצרים, בני כ-150 מילים, שמטרתם לתת לגולש מידע על המוצר ויתרונותיו. חשוב מאד, לא לשכוח, בסיום הטקסט, להכניס הנעה לפעולה!
 2. טקסטים עיוניים, שמטרתם לספק לגולש מידע על החברה או שירות מסוים (דפי אודות, דפי שירותים וכד') – אורכם נע בסביבות ה-300 מילים. הם מספקים גם מידע חיוני וגם מכילים מילות מפתח מקודמות, כך שהם פונים לגולשים האנושיים ולרובוטים של גוגל כאחד.
 3. טקסטים שמטרתם למצב את האתר כבר-סמכא וכמומחה בתחומו – המאמרים האלה בד"כ נמצאים תחת סקציית "בלוג", "מאמרים מקצועיים" או סתם "מאמרים", ועבור כותבי התוכן הם הסוכריה האמיתית. אלה הטקסטים שכותבי תוכן אוהבים, מפני שהם כמעט ואינם מוגבלים באורכם (טוב, לא להגזים! אין צורך לדחוס את כל תולדות המאבק ללגליזציה בעולם במאמר אחד…), והם נותנים לנו המון אופציות להפגין את הידע שלנו ומהוים פתח לשחרור היצירתיות המתפרצת שלנו.

אז מה היה לנו שם?

טל מוסריאת הטקסט – כיסינו,
את הסמים הקלים – גם כן,
ומה עם טל מוסרי?
שלומו טוב, תודה ששאלתם. קבלו תמונה שלו אם התגעגעתם.

בשורה התחתונה

למרות שזה נשמע, לכאורה, קל מאד, כתיבת תוכן (כמו כל תחום עיסוק מקצועי אחר, אגב) היא עניין למקצוענים, אשר יודעים להתאים את הטקסט ואורכו לייעוד שלו ולפלטפורמה בה הוא מתפרסם. ניסיון לכתוב בעצמכם את הטקסטים שלכם (גם אם מטעמי חסכון) עלול לייצר עבורכם בדיוק את האפקט ההפוך מזה שאליו התכוונתם. צריכים עזרה בכתיבה של תוכן לאתר שלכם? נסו אותנו. מבטיחים שתקבלו תוכן מעולה.

]]>
עשר המכות של כותבי התוכן http://katvanit.co.il/%d7%a2%d7%a9%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%9b%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%91%d7%99-%d7%94%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%9f/ Wed, 05 Apr 2017 06:23:44 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4807 אחרי שקיבלנו בניוזלטר של Key-Word את האינפוגרפיקה של אורי שקד על "כנגד ארבעה לקוחות דיברה התורה" (שאפו, אורי, אהבנו!), נחה עלינו הרוח והחלטנו ש"למה רק ארבעה לקוחות? בואו נלך על עשר המכות". אז ערכנו ישיבת צוות (ברור שעם בורקסים ובירה, כי חייבים לסיים את כל החמץ לפני הפסח 🙂 ), כל אחד מאיתנו נזכר באהבה בלקוחות שעבורם הוא כתב ויחד, גיבשנו את רשימת הלקוחות שכל נותן שרות מכיר, גם אם הוא איננו עוסק דווקא בכתיבת תוכן לאתרים.

מצריים

 1. דם – כולנו מכירים את הלקוחות שיושבים על הווריד, לא? הוא לא תמיד יודע מה הוא רוצה ומוקד ההזמנות מקבל ממנו עשרה טלפונים בשעה, כולל בשעות שאף אחד לא ידע שהן קיימות. בכל אחד מהטלפונים הוא יתחבט ויתלבט איתכם יחד בנושאי גיבוש החזון של העסק, אסטרטגיה, שיווק, מכירות ומה לא?
 2. צפרדע – הלקוח שקופץ מתחום לתחום. הוא רוצה שתכתבו לו, אבל כדאי שתעשו את זה מהר ככל האפשר, כי בשבוע שאתם מכירים, הוא התחיל בשיווק צעצועים, הפך למשתלה לצמחי נוי וכרגע הוא מוכר מזון וציוד לבעלי חיים. אם לא תכתבו לו כבר עכשיו, אתם עשויים לסיים את הכתיבה עם מאמר שנושאו "כיצד משווקים לכלבים צעצועים עשויים מצמחים" :).
 3. כינים – הלקוח ש"מתפשט" במהירות. הוא רוצה גם וגם וגם – גם שתכתבו לו נאום, גם שתכתבו לו ניוזלטר, גם שתתרגמו לו מסמכים, גם שתנהלו לו עמוד פייסבוק וגם שתקימו לו בלוג. בפועל, מכל התכניות שבאוויר קורה מעט מאד, מכיוון שהתקציב שיש לו הוא זעום למדי, אבל היי, מי אמר שאי אפשר לחלום?
 4. דבר – הלקוח שיודע יותר טוב מכם, הכל. הלקוח הזה הוא תעלומה גדולה, כי לא ברור לאף אחד מאתנו בשביל מה הוא פונה אל אנשי מקצוע, אם הוא מתכוון להגיד להם מה לעשות ואיך לעשות את זה. הוא גם לא מסתיר את זה שהוא חושב שהוא יודע יותר מכם, ולכן, משפטים כמו "הייתי עושה את זה בעצמי, אבל אין לי זמן" יכולים להבטיח לכם כי לא רק דרככם המשותפת תהיה רוויה בעקיצות ובחיכוכים. גם את התשלום תצטרכו להוציא ממנו בפלאייר של וטרינרים :).
 5. ערוב – בתורה, המכה הזו עוסקת בחיות רעות. במציאות, הלקוח הפרפקציוניסט הזה מקסים למדי. למעשה, עד כדי כך מקסים, שהרושם המטעה שלו גורם לכם לעבוד עבורו שעות נוספות. קל מאד לזהות אותו: הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה. לכאורה, מעולה, לא? אבל בפועל, כל טקסט שתכתבו שלא יהיה בול בדיוק כמו מה שהוא עצמו היה כותב, יידחה על ידו. קשר עם לקוח כזה נידון מראש לכישלון כי למרות שיש לנו ה-מ-ו-ן תכונות טובות, קריאת מחשבות איננה נמנית עליהן… :). אגב, אחד המבחנים שלנו בגיוס מנהלי לקוחות טובים הוא בתרגילי זיהוי של לקוח שכזה.
 6. שחין – הלקוח שאי אפשר להתחמק ממנו. הוא יגרום לכם לרצות להחליף את זהותכם, לרדת מהארץ ולהקים התנחלות מתחת לסלע באיים האזוריים, כי זה, אולי, המקום היחיד בו הוא לא יצליח למצוא אתכם. הוא מתקשר למשרד, משגע את נציגי השירות, הוא שולח מייל, הוא שולח SMS, הוא שולח וואטסאפ עם תמונות וחוזר חלילה… אם לא תענו לו בקרוב, אתם עלולים למצוא אותו נוקש בחלונכם, גם אם המשרד ממוקם בקומה ה-15. (אגב, הוא לא רצה שום דבר דחוף, רק להתייעץ אתכם בנוגע לתכנית הפרסום של 2029 :))
 7. ברד – הלקוח שמפיל עליכם תיק אחרי תיק בקצב. מסתבר שהוא יודע כבר חצי שנה שהוא רוצה לשלוח ניוזלטר שיווקי לפסח, אבל איכשהו, לא היה לו זמן לחשוב על זה עד לרגע זה. אז הוא שולח לכם מייל, ועוד מייל, ועוד מייל, ועוד מייל, ועוד מייל… התיבה מלאה במיילים ממנו, חלקם גם כוללים הנחיות סותרות ("תכתבו שתי שורות אחרונות שיווקיות", "אבל שלא יהיה שיווקי ואל תזכירו בכלל את השם של העסק") ואתם יושבים מול הערימה הזו ולא יודעים מהיכן להתחיל, ואז, מכת המחץ ניחתת במייל האחרון "ואני צריך את זה עד מחר בשבע בבוקר, אוקיי????"
 8. ארבה – הלקוח שמכיר לכם את כל העובדים שלו. שזה, לכאורה, לא דבר רע, אבל כאשר אתם מבצעים אפיון, וכל פריט מידע מצריך מכם עשרה טלפונים לעשרה אנשים שונים, אתם מתחילים לחשב את הזמן והמשאבים המושקעים בפרויקט, ומגלים שאתם בהפסד, וגדול…
 9. חושך – הלקוח הקלולס. הוא לא כ"כ סגור על מה הוא רוצה להגיד, לא מסוגל להגיד לכם איך קוראים לשיטה המיוחדת שפיתח לשליפת קוצים מפרוות ברווזים, לא יודע מי קהל היעד שלו, הוא לא יודע באיזה מדיות הוא רוצה לפרסם… מה, אתם אנשי המקצוע, לא? אז אתם עוברים איתו שיחת אפיון אחת, לאחריה עוד אחת, ועוד אחת… בשלב מסוים אתם תוהים אם איבדתם את היכולת להבין על מה מדברים אתכם אבל לא, מתברר שאתם לא הבעיה כאן…
 10. מכת בכורות – הקרם דה לה קרם של הלקוחות. הלקוח המועדף על כולם, הלקוח שבשבילו שווה לעבור את הכל: הוא קוהרנטי, יודע מה הוא רוצה ויודע להסביר לכם את מבוקשו, הוא ערך מחקר שוק ויודע להגיד לכם למי אתם פונים בכתיבה, מהן מילות המפתח הנדרשות ותמיד תענוג לעבוד איתו. למזלנו, רוב הלקוחות שלנו בכתבנית הם בכורות. מאחלים גם לכם!

חג פסח שמח!

]]>
על דונלד טראמפ, סקס ואמא שלכם http://katvanit.co.il/%d7%93%d7%95%d7%a0%d7%9c%d7%93-%d7%98%d7%a8%d7%90%d7%9e%d7%a4-%d7%a1%d7%a7%d7%a1-%d7%95%d7%90%d7%9e%d7%90-%d7%a9%d7%9c%d7%9b%d7%9d-%d7%90%d7%95-10-%d7%a4%d7%97%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9b%d7%9c-%d7%90/ Thu, 23 Mar 2017 14:23:56 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4790 או: 10 פחים שכל אתר תוכן עלול ליפול לתוכם

דונלד טראמפ
כתיבת תוכן נחשבת לתחום חדש, שבאופן טבעי, מתפתח ומשתנה בהתאם לשינויים הטכנולוגיים ולרשת עצמה.

ריכזנו עבורכם את עשר הטעויות הנפוצות ביותר שפגשנו באתרי תוכן ברשת, וכמובן, גם את הפתרונות והדרכים הטובות ביותר להימנע מהן.

1. כותרת סקסית מידי – מחקרים מראים שמתוך שמונה השניות שמקדיש גולש למאמר כולו, שלוש מהן ממוקדות בכותרת. אמנם, הכותרת אמורה לגרות את הגולש לקריאת התוכן כמו למשל, הכותרת שבחרנו למאמר הזה :), אבל, לעיתים קרובות הקורא נתקע בה כדי להבין "למה התכוון המשורר" ואיננו מתקדם לתוכן עצמו.

אז מה עושים? בהנחה שאתם רוצים שהגולש יקרא את הטקסט ולא ייתקע בכותרת (הרי לשם כך כתבתם את המאמר, לא?), העדיפו כותרת אינפורמטיבית ולא כותרת סקסית. למשל : במקום "לראות ולא להאמין" כתבו : "מניסוי אוסטרלי עולה שמרמים עיוורים בעודף".

2. כותרת מושכת ותוכן משעמם – כתיבת תוכן איננה עובדת בשיטת "זבנג וגמרנו", לכן, כל טקסט שאנחנו כותבים בפייסבוק, בבלוג, באאוטבריין או בפלטפורמות האחרות, צריך להיות מעניין. קוראים שמגיעים לתוכן בזכות הכותרת המבטיחה שלו, אבל מסתלקים בגלל התוכן הירוד, חשים עצמם מרומים. גולשים כאלה לא יהפכו ללקוחות, וספק רב אם בכלל ישובו לאתר שלכם בעתיד.

מה עושים? דואגים לאזן בין רמת ההבטחה שטמונה בכותרת לבין הטקסט. כך, שמצד אחד, הכותרת תהיה אטרקטיבית מספיק כדי למשוך את הגולש לקריאה, אבל, מצד שני, הגולש לא ירגיש מרומה עקב רמתו הירודה של התוכן. התשובה פשוט היא לספק תוכן שתורם לגולש, מחדש ומעניין אותו.

3. שיווק אל מול תועלת – גם באתרים שהם מסחריים בהגדרתם, הגולשים צריכים לקבל ערך מוסף ולא רק שיווק. גולש שימצא תכנים שיווקיים בכל טקסט באתר, יחוש שאתם מתייחסים אליו כאל ארנק מהלך, יעזוב את האתר ולא ישוב אליו יותר.

מה עושים? מבססים מערכת יחסים עם הגולשים ונותנים להם ערך מוסף שמוכיח שהעסק הוא מקצוען ובר-סמכא בתחומו (ולא רק חנות שדוחפת לו יד לכיס). למשל: באתר של כלי עבודה מומלץ לכתוב מאמרים על שיפוצים, על בטיחות בעבודה ועל הדבקת טפטים, על מנת להפוך להיות המקום אליו פונה הגולש בכל בעיה מקצועית.

4. שיימינג – התחרות העזה הקיימת בכל תחום גורמת לכך שישנם אתרים המשמיצים זה את זה כדי לייצר באזז ולהישאר בעניינים. אמנם השמצות מעוררות עניין, אבל זה איננו בהכרח עניין חיובי, אשר מועיל לתדמיתו של האתר. אינטרנט הוא המקום להראות כמה אתם מקצועיים ולא כמה אתם מלכלכים על מתחרים.

מה עושים? לוקחים צעד אחורה, ולא משתתפים בהתכתשויות המילוליות שעפות ברשת. נותנים לגולשים להחליט, דרך ביסוס שלכם כברי-סמכא בתחום המומחיות שלכם. למשל: פרסום בלוג מקצועי באתר האינטרנט שלכם או פתיחת עמוד פייסבוק לפניות גולשים.

5. פרשנות – בימים שכל אוחז מקלדת הפך לפרשן לעת מצוא, אתרי האינטרנט צריכים להישאר אובייקטיביים במידה רבה ככל שאפשר. אובייקטיביות תעזור לכם לבסס בקרב הגולשים שלכם תדמית של מקצוענים לא מוטים ובלתי תלויים, ולכן, גם להעלות את הדירוג שלכם במנועי החיפוש.

מה עושים? אם אתם מעוניינים לנתב את הגולשים לדרך מסוימת, ניתן לרמוז על כך בעדינות. למשל: "בחירת דונלד טראמפ לנשיא עלולה (או עשויה, תלוי לאיזה צד אתם מכוונים את הגולשים) לגרום לירידות מחירים בארה"ב".

6. שפה של רופאים לכל מקצוע יש את הז'רגון והסלנג שלו, אבל האינטרנט פתוח לכלל הציבור. גם אם התוכן מעולה במהותו, אבל משתמש בשפה מקצועית, אבוד לכם – גולשים מן השורה לא יבינו אתכם ויעברו לאתרים אחרים שמדברים ב"שפתם".

מה עושים? מתאימים את תוכן האתר לקהל היעד. באתרים מקצועיים משתמשים בשפה מקצועית, ואילו באתרים הפונים לקהל הרחב כותבים בשפה שאפילו אמא שלכם תבין (למשל: במקום לכתוב "ביוספרה אורניתולוגית", כתבו "שמורת טבע של בעלי כנף"). כלל האצבע: כתבו בשפה שלא תצריך את הגולשים להעתיק את הריכוז שלהם מהמאמר ולחפש את פירוש המילה באתרים אחרים. אם אתם חייבים להשתמש במילים מקצועיות באתר, הפנו את הגולש למידע באמצעות קישור לויקיפדיה (פתיחה בחלון נפרד, כמובן). מצד שני, יש להקפיד שלא לגלוש לשפת הפייסבוק, ולהיזהר שלא לדבר בפוסטית, במקום בעברית.


אינסטנט מתאים לפודינג, לא לתוכן!
Click To Tweet


7. תוכן אינסטנט – כמות המידע האינסופית ברשת, מצד אחד, ויכולת הריכוז המתדרדרת בהתמדה של הגולשים, מצד שני, מובילים ליצירת תכני אינסטנט ברמה נמוכה, שכל מטרתם היא למשוך את הגולשים להקלקה ולא מעבר לכך. "אינסטנט" מתאים לפודינג, לא לתוכן!

מה עושים? לא מוותרים על איכות התכנים. לכל היותר, לגולשים הממהרים, אתם יכולים להוסיף בראש הטקסט תקציר שיגרום להם לשמור את המאמר למועד מאוחר יותר.

8. פרסום אחיד לכל המדיות – לכל מדיה ברשת יש כללים משלה וכל טקסט או תמונה צריכים להיות מותאמים לפלטפורמה שבה יפורסמו. למשל: תוכן בטוויטר יכלול עד 140 תווים ואילו תוכן באאוטבריין כולל, לרוב, כ-500 מילים – ניסיון לפרסם תוכן אחיד בשתי הפלטפורמות ייצור לכם (אם בכלל תוכלו להכניס אותו כמות שהוא לפלטפורמה) תדמית לא רצינית בעיני הגולשים.

מה עושים? מתאימים את התוכן לפלטפורמה שבה יפורסם, לא מייצרים תוכן אחיד לכל הפלטפורמות ומקפידים על כללי הכתיבה הנהוגים בכל אחת מהן. למשל: באאוטבריין לא כותבים שום דבר פרסומי, בעוד שבויקיפדיה ניתן לספק גם מידע עסקי (למשל, על מייסדי החברה ועל המחזור השנתי).

9. האתר לא "מוכר" – אתר האינטרנט שלכם אינו כביש אגרה ולכן, אין ערבות לכך שכמות הגולשים תתבטא במכירות. למעשה, כמו בכל תחום, גם כאן יש לשווק את התוכן המצוין שכתבתם, לשכנע ולגרום לגולשים להוציא את כספם דווקא אצלכם.

מה עושים? שתלו הנעה לפעולה בסוף כל טקסט כדי להפוך את הגולשים ללקוחות ואת הלקוחות ללקוחות חוזרים. לדוגמה: בסוף כל פוסט מקצועי או ענייני בבלוג שלכם, שימו קישור לעמוד רכישה באותו נושא, כתבו "לחצו לקנייה", כדי שתנועת הגולשים תהפוך גם לתנועת מזומנים. עם זאת, ברור שיש לשמור על היחס הנכון בין שיווק לתועלת (ראו סעיף 3).

10. שגיאות ניקוד ופיסוק – שגיאות כתיב הן מחוץ לתחום ופשוט מזיקות! טקסט המכיל שגיאות יכול להפוך את העסק שלכם מבר-סמכא בתחומו לכוכב בדף הפייסבוק של "כשאמא ואבא בני דודים".
מה עושים? בודקים, בודקים ושוב בודקים. זו אולי הדרך המייגעת והארוכה ביותר, אבל רק כך תוכלו להבטיח שלא תאבדו גולשים בשל תדמית גרועה. הקפידו לבצע הגהה לפני פרסום. (כותבים מזרן או מזרון? תחנות רוח או טחנות רוח? את כל זה בודקים לפני, לא אחרי). זה אולי נראה מרגיז, אבל זהו אחד הגורמים שיוצרים את ההבדל בין תוכן גרוע לתוכן איכותי.

והפתרון הטוב ביותר?

פנו לחברה לכתיבת תוכן שתעשה זאת עבורכם נכון, בזמן קצר ועם שירות לקוחות מעולה.

]]>
כתיבת תוכן לאתרים – שלושה דברים שאף כותב לא יספר לכם http://katvanit.co.il/%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%aa-%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%9f-%d7%9c%d7%90%d7%aa%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9c%d7%95%d7%a9%d7%94-%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%90%d7%a3-%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%91/ Mon, 06 Mar 2017 12:31:14 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4738 בריכת שחיה

כולם אמרו שהפוסט האחרון שכתבת בפייסבוק מהמם וזכית בהמון לייקים ולבבות. מגיבים הרחיבו והוסיפו שהוא מדויק ואחרים אפילו המליצו לך לעסוק בכך באופן מקצועי. אחרי האופוריה הראשונית (יווו, כמה לייקים!), מתחילה להתגנב למוחך השאלה – אולי באמת כדאי לי לחשוב על כתיבת תכנים לאתרים באופן מקצועי. כדאי לך? תכף נבדוק ביחד.

לפני שאתם מתפטרים מהמשרה הנוכחית שלכם וקופצים ראש לבריכת הכתיבה, אנחנו נמלא מים עבורכם בתוכה, בעיקר כדי שאם תחליטו לעשות את הצעד הזה, לפחות, תדעו בפני מה אתם עומדים.

נתחיל בכך שאל תטעו, כתיבת תכנית לאתרים באופן מקצועי איננה דומה בשום מובן לכתיבת פוסטים בפייסבוק, או אפילו לכתיבת הגיגיכם למגרה. יש לה המון צדדים כיפיים (יאייי, המאמר שלי מופיע בטמקא, בקוביות של אאוטבריין, ליד ההמלצה על טיפול בטחורים! 🙂 ), אבל יש לה גם צדדים מאתגרים ומרגיזים לא פחות. לעיתים, כאשר אתם בסופו של יום עבודה, בו כתבתם 10 מאמרים מקצועיים, אתם תוהים האם הקולות בראשכם, אלה שקוראים לכם לעזוב את תחום הכתיבה המקצועית ולעסוק בטאטוא רחובות, אינם צודקים… (רמז קטן, הם לא. אף פעם!)

אַלְלָה יוּסְטוֹר של נושאים

במידה ותמצאו עבודה עם אחת מחברות כתיבת התוכן לאתרים לעתים קרובות תקבלו הזמנת תכנים שנראית כך:

 • 400 מילים
 • שת"פ קידומי
 • הלקוח: חברה לייצור מוצרים לתינוקות
 • אתר השת"פ: חברה להדברת טרמיטים
 • מילות מפתח: אנרגיה סולארית
 • כותרת ותוכן גמישים
 • מועד הגשה: היום אחה"צ

אין לכם אפילו קצה של חוט, נאדה, זילץ', כלום
Click To Tweet


עכשיו השעה 12:00 בצהריים ואתם, במקום להתיישב ולאכול ארוחת צהריים טעימה כמו שמגיע לכם, יושבים ובוהים מול מסך המחשב במשך רבע שעה, ותוהים אם יש קארמה, ואת מי הרגתם בגלגול הקודם. אתם יודעים שברגע שתצליחו לעלות על הקונספט, השאר כבר יזרום מעצמו, אבל אין לכם אפילו קצה של חוט, נאדה, זילץ', כלום, המוח שלכם לא מסוגל לחשוב על כלום חוץ מארוחת הצהריים שלכם (שכנראה, תתרחש, גם היום, אי-שם בשעות הערב המאוחרות)…

פה, כבר מדובר בשתי בעיות משולבות שצצות בעת כתיבת תכנים לאתרים. הראשונה – איש SEO יצירתי במיוחד, שבטוח שאיפשהו בעולם יש תוכן בן 400 מילים שיצליח לשלב בין תינוקות, טרמיטים ואנרגיה סולארית (וחמור מכך, הוא משוכנע שאתם הם אלה שמסוגלים לכתוב אותו), והשנייה – מחסום כתיבה. בנוגע לחלק הראשון, סורי, אין לי או ליושב במרומים איך לעזור לכם אבל תוכלו לפחות להתנחם בכך שלמזלכם הוא איננו הלקוח היחיד שלכם ושצירופים כאלה מגיעים רק לעיתים רחוקות. בנוגע לחלק השני מומלץ לנשום עמוק, להירגע, לקום מהמחשב ולעסוק בפעילות שתנקה לכם קצת המוח מהפאניקה ומהאנטי הפתאומי.

אני, אישית, שוטפת רצפה כדי להתאוורר מפאניקות שכאלה… אבל כאן תוכלו לקבל עוד 25 רעיונות נוספים אחרים. ואז, שובו והסתערו על האתגר בכוחות מחודשים.

כשאידיאולוגיות מתנגשות עם הצורך לאכול

אם הגעתם לגיל מסוים (בארץ, אגב, בגלל המציאות הנושכת, הגיל הזה צעיר ממקומות אחרים בעולם) אין ספק שיש לכם אידיאולוגיות ועקרונות מסוימים. הם יכולים להיות קשורים לבעלי חיים (טבעונות, זב"ח), להשקפה פוליטית (ימין, שמאל), לדת (חילוניות, דתיות) ולנושאים נוספים אחרים. לפעמים, נופלים עליכם תיקים ולקוחות, שמציבים בפניכם את הדילמה האם לדבוק בעקרונותיכם ולוותר על הלקוח/פרויקט הזה או לשלם את החשבונות ולאכול.

תוכלו לגבש לעצמכם דרגות שונות של עקרונות. למשל, עקרונות שעליהם לא תוותרו ולא משנה כמה הסכום שיוצע לכם יהיה מפתה ועקרונות עליהם תהיו מוכנים לוותר בעבור סכום מסוים ומעליו. חשוב מאד שתגבשו לעצמכם את העקרונות האלה קרוב ככל האפשר לתחילת הדרך ובאופן ריאלי.

לכו תסבירו לאנשים שאתם עובדים

כתיבת תכנים לאתרים בפרט, וכתיבה בכלל, במיוחד אם אתם פרילנסרים והעבודה מתבצעת מביתכם, נתפשת בציבור הרחב כסוג של תחביב – נועה שלנו כתבה על זה פוסט מצוין לא מזמן. אנשים, המשפחה והחברים הכי קרובים שלכם בטוחים שאתם האנשים עם הכי הרבה זמן פנוי בעולם ולכן, תגלו במהירות שבכל פעם שצריך להפיל תיק כלשהו  כמו זה ש"צריך לארגן מסיבת יום הולדת לאבא ולך יש הכי הרבה זמן" או "צריך למצוא מוביל דירה ולהשוות בין מחירים, ולך הכי קל", התיק, אפילו מבלי שתתנדבו לכך, ייפול עליכם, כי כאמור, אתם לא "עובדים" ויש לכם את כל הזמן שבעולם. גם אם בפועל, אתם כרגע מחפשים את השטן כדי למכור לו את נשמתכם בעבור השעה ה-26 ביממה, כי ה-25 תפוסה לכם כבר שנתיים קדימה.

לרוב, הפתרון מתחלק כאן לשניים: החלק הראשון הוא לחשוב על עצמכם כאנשים עובדים – כי לוקח זמן, גם לנו-עצמנו להשתחרר מהסטיגמות שיש לעבודה מהבית ולתחום העיסוק שלנו. החלק השני, והוא מעט קשה יותר, הוא ללמוד לומר "לא!" כשלא נוח לכם. תוכלו להתאמן מול הכלב, או מול המראה, אם הכלב מסרב לשתף פעולה.

בשורה התחתונה, עבורי, כל טקסט הוא אתגר חדש – הוא מאפשר לי להכיר עוד תחום, ללמוד, להתפתח, ועל הדרך, גם להפוך את הרשת שלנו למקום שמרכז מידע אמין ומועיל. כתיבת תוכן לאתרים מאפשרת לי לעסוק במה שאני אוהבת וטובה בו, בשעות שנוח לי ובנוסף, גם לקבל תשלום הוגן תוך כדי. לדעתי, זה הדיל המושלם, לא?

גלי היא כותבת תוכן בחברת כתבנית. גם אתם רוצים לעבוד איתנו? פנו אלינו כאן.

]]>
איך עושים מיליון דולר בעשר שניות? http://katvanit.co.il/%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%a2%d7%95%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f-%d7%93%d7%95%d7%9c%d7%a8-%d7%91%d7%a2%d7%a9%d7%a8-%d7%a9%d7%a0%d7%99%d7%95%d7%aa/ Wed, 01 Mar 2017 13:42:11 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4734 מיליון דולר בחבילות

אתם מסתובבים לכם ברחבי הרשת, והמסרים מקיפים אתכם מכל עבר.

הם קוראים לכם מכל כיוון: ללחוץ, להיכנס, להתקשר ולקרוא עוד.

מידע רודף מידע, החושים מתקהים והמוח מפסיק לקלוט.

עכשיו בשביל לגרום לכם לעשות משהו, כבר צריך הרבה יותר מסתם קריאה לפעולה וזה בדיוק הזמן לפעול באופן שונה.

בשביל שיקראו את מה שאתם כותבים עליכם להיות ממש מעניינים או קצת חצופים או להשתמש בעזרים (מי אמר פופ אפ?) שלא יניחו לקורא עד שיואיל בטובו להתייחס לדברי החכמה שלכם. לעתים אפשר מעט לרמות (אבל רק קצת) כמו למשל לכתוב עבור קטע מסוים כותרת שלא קשורה אליו בכלל.

אז נכון, זה לא באמת לקח עשר שניות

כשאתם מעוררים אצל הקורא רגש כלשהוא וזה לא משנה אם זה כעס, אהבה, עצב או צחוק, הוא מיד חש צורך להזדהות עם הטקסט, הוא יבלע כל מילה בשקיקה וסביר להניח שגם יגיב לכתוב.


שפת הרגש תמיד נמצאת שם, גם בעידן האינטרנט
Click To Tweet


שפת הרגש תמיד נמצאת שם, גם בעידן האינטרנט. מכיוון שהריחוק הבין אישי שהתרחש כתוצאה מהתפתחות רשת האינטרנט גורם לאנשים לחפש את הדברים המוכרים שהיו כאן בטרם הופעתה, שימו לב שהרבה מאוד מהמסרים כבר לא מתבססים על כתיבת תוכן אלא על ערוצים ויזואליים. סרטים, סרטונים, מצגות ותמונות. כדי להעביר מסרים מצחיקים ומגניבים כדאי לשלב סרטון מתאים. נניח כזה של מור חן. במקרה של כתיבת תוכן לאתרים "כבדים" כמו אתר בתחום הנוירולוגיה רצוי לשלב את תמונתו של פרופסור רפי קרסו עם ציטוט מתאים. הכול כמובן באישור, כן?

צפו: כנפיים של מלאך עולות באש

אחת הדרכים כדי למשוך את תשומת הלב של הקוראים היא הגזמה פרועה כי כשאתם יוצאים קצת מהקווים הכול נראה פתאום יותר מרגש.

זעזוע המתקבל באמצעות תמונה הוא שיטה נוספת, מקובלת וידועה שגורמת לקורא הממוצע תחושת שיתוק או חלחלה ומניעה אותו להמשיך לקרוא, בדיוק כמו שליד מקום בו אירעה תאונת דרכים יש פקק.

כותרת כמו: "אישה פתחה את דלת חדר האמבטיה – לא תאמינו מה קרה לה אחר כך…" ימשכו את הגולשים לקרוא גם כשברור להם שיש כאן טריק זול. יש לזה אפילו שם – קליקבייט. גם אם הגולשים רוצים לראות כותרות שלא ימשכו אותם לכתבות מיותרות, עדיין הם יקליקו ויקליקו ויקליקו על כותרות שמבטיחות הרבה ריגוש אך מספקות מינימום מידע.

בקיצור, חישבו לעומק גם על כותרות המאמרים והפוסטים שלכם. זה ישתלם לאתר האינטרנט שלכם.

]]>
כתיבה מדויקת מביאה לתוצאה מדויקת http://katvanit.co.il/%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%94-%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%99%d7%a7%d7%aa-%d7%9e%d7%91%d7%99%d7%90%d7%94-%d7%9c%d7%aa%d7%95%d7%a6%d7%90%d7%94-%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%99%d7%a7%d7%aa/ Mon, 20 Feb 2017 13:15:02 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4727 עוגת יום הולדת

דיוק בכתיבה יכול לחולל נפלאות ולהביא לתוצאה מהירה, לחיסכון בזמן ובמשאבים. כשיש לכם אינטרס כל שהוא, אתם בוודאי תעשו הכול כדי להשיג אותו. אתם תדברו עם אנשים שיכולים לעזור לכם, תקראו חומרים כתובים ותכתבו אימיילים ומכתבים לכל מי שיכול לעזור לכם.

מילה מיותרת או שלא במקום עלולה לחבל בתוצאה לה אתם מייחלים, וכדאי להיות מרוכזים וענייניים בזמן הכתיבה. זכרו תמיד מה הנושא המרכזי שלשמו התכנסתם ולעולם אל תסטו ממנו אם אין לכם סיבה טובה לכך.

קולעים למטרה

בהנחה וכבר החלטתם להיות מדויקים, להלן רשימה של מילים וביטויים שיסייעו לכם לדייק יותר.

 1. כן. המילה כן היא אמנם קצרה ובעלת הברה אחת, אבל היא גם מאוד ממצה. מה יותר ברור ומדויק מ"כן"? "כן, אני רוצה להיפגש", "כן, זו המתנה שאני בחרתי", וכדומה.
 2. לא. גם לא היא מילה קצרה. ה"לא" תעזור לנו לבטא את הסתייגותנו מההצעה או ההחלטה בצורה החלטית ואסרטיבית. מידת האסרטיביות תלויה במילים שיעטפו את ה"לא" אבל היא חייבת להיאמר. עדיף שלא להיות ציניים ולהוסיף את המילה "כאילו" לפני הלא, אלא אם זה באמת משרת את המטרה שלכם.
 3. כ-75% מהאוכלוסייה משתמשים באות כ' בכדי לציין משהו שהם לא בטוחים לגביו, או שהם בכלל לא בדקו את הנתון. אל תעריכו, תהיו מדויקים! ואז שמונה מתוך עשרה אנשים יעריצו אתכם. בטוח!
 4. זה אמנ ם לא ביטוי או מילה אבל בכל זאת. אם אתם פונים לקהל גדול, כמו בעת כתיבת תוכן לאתר אינטרנט, שימו לב שרובם יעלו בקלות על שגיאות הכתיב שלכם וינטשו אתכם לפני סוף המשפט הראשון. עשו הגהה ואפילו שתיים.

אתם עוד כאן? יופי!

כתיבה מדויקת היא כמו מתכון לעוגה, אם תקחו מינונים של "בערך", העוגה לא תהיה טעימה ואתם לא תשיגו את המטרה. אז אל תהיו כמעט או בערך. כתבו בדיוק את מה שאתם רוצים ותראו תוצאות מיידיות.

רוצים עוד טיפים? הרשמו לקבלת עדכונים בעמוד הפייסבוק שלנו.

]]>
מה באמת גורם לגולשים לעקוב בקביעות אחרי בלוגים? http://katvanit.co.il/%d7%9e%d7%94-%d7%91%d7%90%d7%9e%d7%aa-%d7%92%d7%95%d7%a8%d7%9d-%d7%9c%d7%92%d7%95%d7%9c%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%a7%d7%95%d7%91-%d7%91%d7%a7%d7%91%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%90%d7%97%d7%a8/ Mon, 13 Feb 2017 15:24:45 +0000 http://katvanit.co.il/?p=4715 מן הסתם נתקלתם כבר בפוסט שלנו על איך לעשות כסף מכתיבת בלוג בלי לצאת מהבית. מן הסתם גם חשבתם לפתוח בלוג בעצמכם ולהשמיע את דעתכם ברבים ולכן, עוד לפני שאתם לוקחים מקלדת ועכבר, נסו לחשוב עם עצמכם. כמה סיפורים מעניינים יצא לכם להכיר בעקבות בלוג שקראתם? כמה אנשים שאתם מכירים הצליחו לייצר כסף משמעותי או אפילו משכורת מינימום דרך בלוג?

בלוג מכניס כפונקציה של כמות הגולשים שמגיעה אליו. אבל איך מצליחים לגרום לגולשים לעקוב אחרי הבלוג – לקרוא אותו באופן קבוע ואפילו נעז לומר – לחכות לו?

‏‏מעקב

אם אתם שוקלים ברצינות לפתוח בלוג וליצוק לתוכו תוכן פרי עטכם, המאמר הזה תוכנן כדי לכם טיפים יעילים שיסייעו לכם לעמוד במשימת כתיבת התוכן לבלוג שלכם. (עצות נוספות הנוגעות למישורים אחרים הקשורים בהקמת הבלוג ובהפצת התוכן שבו תוכלו לקרוא כאן). אז קבלו 9 עצות-שוות-זהב שיסייעו לכם להתחיל.

9 טיפים שיגרמו לגולשים לעקוב אחרי הבלוג שלכם


כתבו מראש 50 נושאים לפוסטים
Click To Tweet


1. בחירת נושא מתאים לבלוג

בחרו בנושא שקרוב ללבכם. נושא שיש לכם תשוקה אליו אבל גם כזה שיכול לעניין ציבור רחב ככל הניתן. הבלוג שלכם יכול לעסוק במגוון נושאים, כמו למשל: פוליטיקה, ספרים, סרטים, הורות וטיולים. כתבו מראש 50 נושאים לפוסטים. אם לא הצלחתם להגיע ל-50 כבר בימים הראשונים של העבודה, אולי שווה לכם לשקול תחום רחב קצת יותר.

2. זהו את קהל היעד של הבלוג

הגדירו את קהל היעד שלכם. האם מדובר על אימהות? חובבי ספורט? אנשים שמתעניינים בפוליטיקה? כתבו את נושאי הפוסטים בהתאם לאנשים אליהם אתם פונים. ככלל, עדיף שלא להשתמש בשפה גבוהה מידי משום שהיא יוצרת תחושת התנשאות, מצד שני אל תכתבו בשפה נמוכה שתשדר חוסר מקצועיות וזלזול.

3. ספרו סיפור ועוררו את הרגש

רוב האנשים אוהבים לשמוע סיפורים שמעוררים בהם רגשות שונים, כמו למשל: אהבה, הזדהות או שמחה. גרמו לגולשים לצחוק ואל תפחדו לעורר בהם גם רגשות שליליים כמו כעס ועצב, היכולת לעורר את הרגשות – כל רגש, הוא המפתח ללבם של הגולשים. אם הבלוג שלכם אישי מאוד, תוכלו לספר על סיפור על אירוע אליו נקלעתם, על סיטואציה דרמטית, על מצב מביך או כל סיפור אחר שנראה לכם מעניין ואל תהיו יבשים. היו עצמכם, גרמו לגולשים להבין שעומד בן אדם מאחורי השורות, כתבו מהלב.

4. בידול

במידה וקיימים בלוגים דומים בנושא אותו בחרתם, חשבו איך תוכלו לבדל את הבלוג שלכם. חישבו מהו הערך המוסף שאתם יכולים לתת לגולש – וספקו לו אותו.

5. ארגון הטקסט וכתיבת התוכן

המראה הוויזואלי של הפוסט משפיע על הקורא בצורה ניכרת. פוסט מסודר וקריא ימשוך את הגולשים בעוד פוסט מבולבל יגרום להם לא להבין מה רוצים מהם, לחלוף על פניו ולחפש מקור מידע ברור אחר.

6. השקיעו בכותרות שלכם

כתבו כותרת מסקרנת ולא יותר מידי מתחכמת. תוכלו לשאול שאלה (מהו המשפט הכי ארוך בעולם?), לכתוב רשימות (27 דברים שלא ידעתם על קים ג'ונג און) או לבחור בכותרת פרובוקטיבית (איך אמיר חצרוני במיטה?). שימו לב שחייב להיות קשר בין הכותרת לפוסט כי לפעמים מה שנראה לנו הגיוני באותו הרגע, לקורא מן השורה יראה תלוש. לאחר מכן כתבו תקציר שיסביר על נושא הפוסט בקצרה, חלקו את הטקסט לפסקאות ומשפטים קצרים והקפידו על רווחים. סיימתם? בצעו הגהה ותקנו שגיאות כתיב, תקלדות וסימני פיסוק.

7. ניהול הזמן

החליטו באיזו תדירות לפרסם את הפוסטים. ראשית, העלו 3-6 פוסטים ראשונים כדי ליצור נפח לבלוג. לאחר מכן, לפחות בתחילת הדרך, מומלץ לפרסם בבלוג פוסט אחד בשבוע – בצורה זו לא ייווצר פער גדול בין פוסט לפוסט אך גם לא תעיקו על הגולשים שעוקבים אחריו.

8. הפצה

אם אין לכם ניסיון בקידום אתרים התחילו להפיץ את הבלוג לחברים שלכם ברשתות החברתיות. הוסיפו לינק לבלוג בפרופיל האישי שלכם ואל תחששו לפנות אל החברים שלכם ולבקש מהם להפיץ את הבלוג שלכם הלאה. רוצים לקחת את נושא ההפצה שלב אחד קדימה? קראו כאן על הפצת תוכן ועל שיווק באמצעות כתיבת ניוזלטרים.

9. אל תפחדו משינויים

אם אתם לא זוכים להצלחה לה ציפיתם, אל תתיאשו. 75% מהתוכן באינטרנט לא באמת עובד למי שלא משקיע במחקר. נסו לבצע בפוסטים הבאים בתור שינויים. התקינו כלי מעקב, לימדו להשתמש בהם ונתחו את הדוחו"ת מהם. הוסיפו למשל: ראיונות, סרטונים, שאלונים ותמונות שונות ובדקו באמצעות כלי המעקב איזה פוסטים הכי מעניינים את הגולשים שלכם.

10. עיצוב וסידור

כתבו כותרות גדולות. הקפידו שהטקסט יהיה בולט ולא יבלע ברקע. השתמשו בתמונות שמשתלבות ברקע והיזהרו מיצירת עומס תמונות רב שיכביד על הגולש (ועל הבלוג).

זהו לבינתיים. בהמשך נעלה פוסטים נוספים עם מדריכים הקשורים להקמת בלוגים. עקבו אחרינו בפייסבוק וקבלו עדכון בכל פעם שפוסט חדש בנושא עולה לאוויר.

]]>