כַּתְבָנִית http://katvanit.co.il כתיבת תוכן Wed, 13 Dec 2017 10:27:16 +0000 he-IL hourly 1 איך לכתוב מאמר מעולה גם אם אתם… איך לומר? לא משהו בכתיבה… http://katvanit.co.il/%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%9b%d7%aa%d7%95%d7%91-%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8-%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%94-%d7%92%d7%9d-%d7%90%d7%9d-%d7%90%d7%aa%d7%9d-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%95%d7%9e%d7%a8/ Mon, 11 Dec 2017 09:49:32 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5308 עיתונאי בלי ניסיון

אני יודע מה המשמעות של להיות תקוע בכתיבה ואני רוצה לשתף מנסיוני כדי לעזור כמה שניתן. אני יודע שכתיבה היא לא משימה קלה וזו הסיבה שאני כותב את הפוסט הזה. כתיבה היא הבסיס לשיווק של הכל. בין אם באמצעות כתבות, מאמרים, אינפוגרפיקות, סרטוני וידאו, פוסטים בפייסבוק, פוסטים בבלוגים וכו'.

למעשה, בלוגים היא צורת הכתיבה השיווקית ביותר כפי שהשתקף בסקר שנתי שנערך בשנה שעברה תחום השיווק. עסקים רבים נשאלו: "איזה תוכן שיווקי נתן את הדחיפה הגדולה ביותר להצלחת הארגון שלכם בשנת 2017?" או במילים אחרות מהי טקטיקת השיווק החשובה ביותר לדעתכם? התשובה שענו יותר ממחצית מהנשאלים הייתה: בלוגים.

ולמה זה כל כך חשוב? כי כתיבת פוסט מעולה לבלוג זה משהו שאפשר לעשות מהר יותר, טוב יותר ובהצלחה רבה יותר. בגלל זה גם כתבתי את הפוסט הזה – כדי לעזור לכם לשפר את הכתיבה שלכם. בפוסט אפרט את התהליך שבו השתמשתי כדי לשפר את הכתיבה שלי, במיוחד בפוסטים ארוכים. למעשה, לא נורא כמה אתם גרועים בבלוגים או כמה יש לכם ידע לגביהם – המשיכו לקרוא. הפוסט הזה בהחלט הולך לעזור לכם.

האם אתם מתקשים בכתיבת תוכן?

שיהיה ברור, לא כולם טובים בכתיבה של תכנים אבל אין שום סיבה למשפט "אני יודע שיש יתרונות לבלוג אבל אני לא טוב בכתיבה". אני מבין אתכם לגמרי כי גם כשאני התחלתי לכתוב את הבלוג שלי הייתי לא משהו…

עם הזמן הבנתי שיש 3 סוגים של בלוגרים

 1. כותבים עם תסביך נחיתות, כלומר כאלה שחושבים שהם גרועים למרות שהמציאות מוכיחה אחרת.
 2. כותבים עם הבעיה ההפוכה, כלומר חושבים שהם כותבים מדהים אבל הם בדעת מיעוט.
 3. כותבים שהם באמצע, כלומר לא הכי גרועים בעולם וגם לא הכי טובים. כותבים מהסוג הזה יודעים תמיד שיש מקום לשיפורים.

האמת היא שלכל הבלוגרים יש מקום לשיפור והשאלה שתמיד נשארת פתוחה אצל רובם היא רק "איך עושים את זה?". הפתרון הטוב ביותר הוא לעשות מיקור חוץ לבלוגים. כלומר, להעביר את התוכן לכתיבה אצל חברה שמתמחה בכך. אחד הסקרים בתחום כתיבת התוכן מצא ש-68% מהעסקים עושים שימוש במיקור חוץ בתחום הבלוגים.

למרות שאין בכך כל פסול, מה לגבי עסקים ללא תקציב שיווק או עצמאיים שלא יכולים להרשות לעצמם או אנשים שרוצים לעשות זאת בעצמם? הם כנראה יצטרכו לשפר את כישורי הכתיבה שלהם. וככה עושים את זה נכון.

בדקו מה הקוראים שלכם חושבים

תנו לי לסכם הכל באופן מהיר: אתם רוצים לכתוב תוכן מדהים והדעה שנחשבת מבחינתכם היא הדעה של הקוראים שלכם – הפתרון פשוט: תנו לקוראים שלכם להחליט מהו תוכן מדהים מבחינתם.

אני אמנם אובססיבי מבחינת איכות התוכן, האופטימיזציה, רמת הקריאות שלו, אורכו וכל הגורמים האחרים עד שממש קל להתעלם ממה שחשוב באמת – הקוראים עצמם. והערה קטנה לפני שמתחילים: ודאו שהתוכן שלכם מותאם לדרישות מנועי החיפוש אחרת הקוראים שלכם לא ימצאו אתכם בכלל.

למדו מהמתחרים

כשהייתם תינוקות איך למדתם ללכת ולאכול? צפיתם באחרים שהיו יותר טובים מכם, העתקתם אותם ובסופו של דבר עשיתם זאת בעצמכם. מדוע כתיבה צריכה להיות שונה? גם פה אפשר ללמוד מאנשים שעושים עבודה טובה בנישה שלכם. תנו לי ללמד אתכם שני דברים: איך למצוא את הבלוגים הגדולים וכיצד להשתמש בהם כדי לשפר את הכתיבה שלכם. משהו קטן לפני כן, אם התחום שלכם נישתי, יתכן ולא תמצאו מידע בדרך הזו ולכן אם זה כך, דלגו לכותרת הבאה במאמר זה.

 1. מצאו את המתחרים שלכם באתר אלקסה. פשוט הקליקו http://www.alexa.com/siteinfo ובשדה החיפוש רשמו את שם האתר שלכם ולחצו על "חפש". גלגלו מטה עד שתמצאו קטע שכותרתו Similar Websites by Audience Overlap.
 2. הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לבדוק את האתרים האלו, כלומר באיזה נושאים הם עוסקים, כמה תוכן הם מפיקים וכל מידע שיכול להיות רלוונטי. לאחר מכן צריך לבדוק מה הקוראים חושבים על פוסטים באתרים המתחרים. הקליקו על Buzzsumo ולחצו “Go!”.
 3. הביטו ברשימת חמשת התכנים ששותפו הכי הרבה ובדקו כל קטע תוכן ורשמו לעצמכם כל על אחד את המידע הבא:
  1. מה הנושא?
  2. מה הכותרת?
  3. מה אורך הפוסט?
  4. כמה תמונות יש בפוסט?
 4. רצוי לקרוא כל פוסט בזהירות כדי לספוג כמה שיותר מידע על סגנון וגישה. מידע זה יעזור לכם לשכפל את הסגנון המוצלח בפוסטים העתידיים שלכם. חזרו על התהליך עם כל אחד מחמשת המתחרים הגדולים שלכם.

כתבו לפי נוסחה

עכשיו הגעתם לאחד החלקים החשובים במאמר הזה. הנוסחה. למה הכוונה? בלוגרים רבים משתמשים בכתיבה אקראית לפוסטים שלהם, כלומר הם יודעים את הנושא הבסיסי, כותבים מבוא, כמה קטעי קישור, מוסיפים סיכום וזהו.

אני לא ממליץ לעבוד ככה כי בגישה אקראית גם התוצאות יהיו אקראיות. אני ממליץ לפתח נוסחה, כלומר לעקוב כל הזמן אחרי הנחיות קפדניות וליישם אותה בכל אחד מהפוסטים בבלוג. איך נראית נוסחה כזאת? הנה דוגמה:

נושא

צריך להיות רלוונטי ולספר לקוראים איך לפתור בעיה או להשיג מטרה, כולל הסבר איך עושים זאת באופן שימושי.

מבוא

צריך לכלול 100-150 מילים ו-7-10 פסקאות, כולל כמה פסקאות של שורה אחת, פנייה ישירה לקוראים (גוף שני רבים) וכותרות משנה מובנות שכוללות משפטים שלמים.

גוף הפוסט

שמרו על שפה פשוטה ללא מילים מקצועיות והשתמשו בפסקאות קצרות של מקסימום 3 שורות.

תמונות

השתמשו בכמה שיותר תמונות בגוף הפוסט אבל לא במצגות, עדיף לשלב גם תמונות מבוססות נתונים כגון תרשימים, גרפים וצילומי מסך.

מסקנות

סכמו את הפוסט עם 3-10 פסקאות וודאו שהשורה האחרונה מסתיימת בשאלה.

זו אינה כל הנוסחה אבל זה נותן מושג איך נראים פוסטים מנצחים. מטרת הנוסחה היא לעזור לכם לשמור על רמה גבוהה של תוכן, כלומר לתת לקוראים מה שהם רוצים ברגע שאתם יודעים במה מדובר.

הנוסחה לא תהרוס את ההשראה שלכם או את היצירתיות אלא תספק אוירה שמעודדת יצירתיות. אמנם יש מקום לשבור את הכללים מדי פעם ויש גם מקום לשיפורים, אבל הנוסחה שומרת אותי ממוקד ומכוון למטרה אחת – יצירת תוכן נהדר. ושוב, אתם לא צריכים להיות כותבי תוכן מנוסים מאוד כדי לגרום לזה לקרות, פשוט צרו את הנוסחה שלכם, יישמו אותה ועם הזמן שפרו אותה.

לסיכום

לסיכום, אל תפחדו לבקש משוב. למשל, לשאול את הקוראים שלכם מה דעתם על הכתיבה שלכם ומה לדעתם כדאי לשפר. הדבר הגדול ביותר שאתם יכולים לתת לעצמכם כמתנה הוא את היכולת להשתפר. ולסיום: איזה טכניקות או טיפים הייתם מספקים עבור כותבים אחרים שרוצים להשתפר? ספרו לנו פה.

המאמר תורגם ונערך על בסיס פוסט של נייל פתאל

]]>
מדריך לכתיבת ערכים בויקיפדיה http://katvanit.co.il/%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%aa-%d7%a2%d7%a8%d7%9b%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%95%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%a4%d7%93%d7%99%d7%94/ Thu, 07 Dec 2017 13:17:39 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5284  

ויקיפדיה בר קוד

כמו כל דבר, גם כתיבת ערכים בוויקיפדיה נראית קלי קלות, אבל זה – רק כשמישהו אחר עושה את העבודה!

למרות זאת, אם ממש בא לכם, תוכלו להצטייד בקצת אומץ ("תראי, אמא, אני כותב ערכים באנציקלופדיה! ואת אמרת שלא ייצא ממני כלום!" 🙂 ) וידע וכבר להתחיל בעשיית הצעד הראשון בהותרת חותמכם על העולם (או, לפחות, על הרשת) ובהעשרת העולם והידע האנושי הגלובאלי.

מה שחשוב לדעת יותר מכל ולפני הכל:

חשוב לזכור כי כתיבת ערך בוויקיפדיה איננה מוחלטת. גם לאחר שכתבתם ערך, לכותבים אחרים ישנה אפשרות לתקוף ולבקר את הנכתב, לדרוש סימוכין או לערער על רמת הנחיצות של הערך, כך שכתיבת כל ערך צריכה לעבור מספר מסננות שתקבענה אם לערך יש ערך מוסף כלשהו, או שאתם מבזבזים את זמנכם לריק.

אלה הן המסננות העיקריות:

 • חשיבותו של הערך – חשיבות ערך נמדדת בפרספקטיבה הכוללת של רלוונטיות מתמשכת, כך שערכים שיכולים להיות פופולריים מאד כרגע, לא בהכרח יהיו פופולריים בעוד כשנה, או אפילו חודש.
 • רמת ההתמצאות של הכותב בתחום בו עוסק הערך – אם אתם עוסקים בסידורי פרחים, כתבו ערכים העוסקים בתחום, ואל תחפשו ערכים בתחומים רחוקים, כמו אסטרו-פיזיקה. כך, לא רק תפגינו בקיאות בשפה ובמונחים בעת הכתיבה, אלא גם תוכלו להגן על רלוונטיות כתיבתו בפני כותבים אחרים.
 • כמות מקורות המידע הקיימים – הקפידו לוודא לפני כתיבת הערך, כי עומדים לרשותכם מגוון מקורות מידע וסימוכין, ולעולם אל תסתמכו רק על מקור מידע יחיד, גם אם הוא ערך בויקיפדיה אשר כתוב בשפה אחרת. כתיבת ערך רציני דורשת מחקר והצלבת מידע, ואת זה, מקור מידע בודד איננו יכול לספק.
 • שאלת זכויות היוצרים – אם אין באפשרותכם לכתוב ערך מבלי חשש להפרת זכויות יוצרים, פשוט וותרו על כתיבתו!

ישנן שלוש דרכים שונות בהם נכתבים ערכים בוויקיפדיה:

כתיבת ערכים עצמאיים

ערכים שאתם כותבים לגמרי בעצמכם, מהמסד ועד הטפחות, באמצעות מקורות המידע המהימנים שלכם

תרגום ערכים משפה אחרת

תרגום כזה יכול להתבצע כשהוא תואם למקור או עם תוספות משלכם

עריכת ערכים קיימים

הרחבה או תיקון של ערכים קיימים שנכתבו על ידי כותבים אחרים

כיצד הופכים לכותב ערכי ויקיפדיה מקצועי?

את כל אחת משלוש הדרכים, ובעיקר, את החשובה שבהן – כתיבת ערכים עצמאיים, אנחנו, בכתבנית, מגישים לכם בקורס ראשון מסוגו בארץ! 20 שיעורים שבמהלכם, אנחנו עומדים לתת לכם את כל המידע וקיצורי הדרך שכותבי ועורכי הערכים המקצועיים מכירים ושומרים בסוד. אתם עומדים לקבל מאיתנו את כל הכלים, שבעזרתם תוכלו לכתוב ערכים, להגן עליהם, וגם – להרוויח כסף עבור כתיבתם (כמובן, במידה ותהיו טובים במה שאתם עושים).

אז,

לרשום אתכם?

]]>
מדריך פרקטי לכתיבת פוסטים לפייסבוק http://katvanit.co.il/%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%a4%d7%a8%d7%a7%d7%98%d7%99-%d7%9c%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%aa-%d7%a4%d7%95%d7%a1%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a4%d7%99%d7%99%d7%a1%d7%91%d7%95%d7%a7/ Sun, 03 Dec 2017 07:30:36 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5266 כולם כבר יודעים שפייסבוק הוא נקודת מפגש מרכזית בין עסקים ללקוחות. במשרדי הפרסום הגדולים כבר פועלות מחלקות "סושיאל' שמתחזקות את דפי המותגים הגדולים ומספקות להם תוכן איכותי ושיווקי. אבל בעלי עסקים קטנים ובינוניים נאלצים פעמים רבות להתמודד עם העניין הזה בלי ליווי מקצועי.

מדיה חברתית - אנשים ישובים מביטים על תמונות של פרופילים בפייסבוק

מי שזיהה את הצורך הזה שעלה מהשטח היו חברות תוכן מובילות שהוסיפו שירות של כתיבת פוסטים בפייסבוק כחלק מסל השירותים שלהם. עבור כותב תוכן שרגיל לכתוב מאמרים ותוכן מקצועי לאתרי אינטרנט מספק 'פוסט הפייסבוק' אתגר מיוחד ולכן עבורכם, הכותבים שרק מתחילים להתנסות בכתיבת תכנים ופוסטים לפייסבוק, ריכזנו כמה טיפים ונקודות למחשבה:

1. קצר ולעניין

אל תשכחו את המדיום. לרוב, מי שיראה את הפוסט הם אוהדי הדף וקהלים ממוקדים באמצעות קידום ממומן. זה אמור להיות רלוונטי עבורם, אבל אם לא תתפסו אותם ברגע, איבדתם את כמות הקשב הקטנה שהיתה יכולה להיות להם כלפי הפוסט.

לכותבי תוכן שהרבה פעמים מתוגמלים לפי מילה יש נטייה להאריך. כאן צריך לשים את ההרגל הזה בצד. הערך המוסף צריך לבוא ממקום אחר. כותב תוכן שכותב לפייסבוק צריך לדעת גם לחבוש את משקפי הקופירייטר (ואולי בהמשך לגלות שהוא ממש טוב בכך) שהרי נטבע לא מזמן מונח חדש בעולם התוכן – מיקרוקופי.

2. להתאים את השפה ללקוח

בשונה מכתיבת מאמרים שאמורה בדרך כלל להיכתב בשפה 'שקופה' ומשלב בעל אופי ניטרלי, הכתיבה עבור דף עסקי אמורה לשקף את רוח הדף ולהרגיש אותנטית, הרבה פעמים 'העסקים' הם למעשה איש מקצוע בעל פנים ואופי. אתם חייבים להתאים את השפה אליו. זו המשימה. יועצת זוגיות לא תישמע (ולא תכתוב) כמו שרברב שמתמחה בפיצוצי מים וגם לא כמו מאלפת אריות אסיאתיים מקצועית. לפני שאתם מתחילים לכתוב, תלמדו את הלקוח והסביבה המותגית.

כמעט כל עסק פועל בקונטקסט ולפעמים יש לו ז'רגון מסוים. אם נכתוב עבור עמוד פייסבוק של רופא נשתדל לערוך דיאגנוזה מדויקת, לכתוב כמו רופא ולתת לפוסט שלנו פרוגנוזה טובה. אם, בעזרת השם, נזכה לכתוב דברי אלוהים חיים לעמוד פייסבוק של רב מקובל, נשתדל, בכוונה יתרה, לכתוב כמו עוזר של רב מקובל. ודי לחכימא ברמיזא.

3. לא לשכוח את התמונות

פייסבוק זה גם כלי ויזואלי. לרוב לא תהיו חייבים למצוא או לבחור את התמונות עבור הפוסטים. אבל כדאי שתיקחו בחשבון שהן קיימות ובמקרה הצורך צרפו הנחיה או המלצה. לפעמים יש ערך לניגוד שנוצר בין טקסט לתמונה ולפעמים התמונה נותנת את הפוקוס או קונטקסט משלים.

איזה סוגים של תכנים מתאימים לפייסבוק?

כמו בכל משימה של כתיבת תוכן איכותי גם לפוסט בפייסבוק יש מטרה. לעיתים זו מטרה שיווקית טהורה, לעיתים מדובר במהלך פחות ישיר שדורש גם כתיבה יצירתית ומתוחכמת. הנה כמה דוגמאות לסוגי פוסטים שכל כותב צריך להחזיק בארסנל:

 • הפוסט השיווקי מכירתי

במילה: הארדסייל. המטרה להיות קצרים וקולעים. אם יש מבצע משתלם, לא להתבייש לדחוף אותו לפרצוף. זו פרסומת והיא לא מנסה להתחזות.

 • החוויה האישית

טסטמוניאל טוב מכלי ראשון זה המהות של פייסבוק. אתם יכולים להיות כותב הצללים של הלקוח שלכם, לקחת את העדות ולהכניס בה רגש וקצת דרמה.

 • דבר המומחה

כמעט כל עסק קטן נשען על מסד ידע בתחום התמחותו. הידע הזה הוא כוח. באמצעות הידע הזה ניתן להפוך את הדף העסקי למקור סמכות מקצועית שמושכת לקוחות.

 • הפוסט האווירתי

אווירה משפיעה על הווייה. יש לקוחות מעולמות כמו תיירות, נופש או בידור שעבורם 'האווירה המדויקת' יכולה להיות הפיצוח הכי נכון, בהנחה שאתם מסוגלים לכתוב פוסט פייסבוק שמצליח לסחוף למסע בדמיון.

 • פוסט מעורבות

פייסבוק זה בעצם אוסף של קהילות, לכן פוסט שיצליח לפרוט על נימים ולייצר סוג מסוים של מעורבות יכול להיות מאוד אפקטיבי. צריך לציין שפוסטים כאלה בדרך כלל יהיו חלק ממארג רחב יותר.

 • הפוסט בדיחה

הומור לא מתאים לכל סיטואציה ולא לכל לקוח. אבל כשזה מתלבש אז אין לפוסט בדיחה טוב הרבה מתחרים. צריך לזכור כי המרחק בין פוסט בדיחה לפוסט פדיחה הוא קצרצר, ליתר ביטחון תמיד אפשר להוסיף לפוסט כזה תמונה של חתול 🙂

ומשהו קטן לסיום. קיבלתם עמוד פייסבוק חדש ואתם לא יודעים איך יגיב בעל העמוד לפוסטים שלכם? כתבו לו 1-2 פוסטים מכל סוג, הגישו לו אותם וראו לאיזה סגנון הוא מתחבר יותר. כך תוכלו בהמשך לכתוב פוסטים שקולעים גם לטעמו. מסתבכים עם זה? דברו איתנו.

]]>
6 טיפים לכתיבת תוכן שידביקו את הקוראים שלכם למסך http://katvanit.co.il/6-%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%aa-%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%9f-%d7%a9%d7%99%d7%93%d7%91%d7%99%d7%a7%d7%95-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%90%d7%99%d7%9d-%d7%a9/ Thu, 23 Nov 2017 13:07:15 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5222 מסך מלא חיים

55% מאתרי האינטרנט נצפים למשך שניות בודדות בלבד. מה זה אומר מבחינתכם? שאתם צריכים לתפוס את הגולשים חזק ומהר – אחרת הם פשוט לא יקראו את הפוסטים שלכם.

מצד שני, גולשים שאשכרה קוראים את הפוסטים שלכם צפויים לחזור אל מקום הפשע :). למשל, גולשים שקראו פוסט במשך 3 דקות הם בסיכוי גבוה פי שניים (לעומת אלו שקראו את אותו מאמר במשך דקה בלבד) לחזור לאותו אתר.

אגב, גולשים לא קוראים היום כמו בעבר וזה הגיוני יחסית לכמות המידע. פשוט עולה לרשת המון תוכן ביום (ראו המחשה באינפוגרפיקה הבאה) מכדי שיהיה ניתן לקרוא את כולו ולעכל אותו. לכן, אם אתם רוצים שיעורי המרה גבוהים אתם צריכים לשמור על תשומת הלב של הקוראים.

אינפוגרפיקה: 24 שעות של אינטרנט. מקור: digitalbuzzblog.com
אינפוגרפיקה: 24 שעות של אינטרנט. מקור: digitalbuzzblog.com

אמנם לתכנים ארוכים יש שיעורי המרה מעולים, אבל אם אתם חושבים סתם לזרוק 3000 מילים ולצפות לטוב אתם טועים. למעשה, אתם צריכים לוודא שהתוכן שלכם לא סתם טוב אלא מעולה. קבלו 6 טיפים לכתיבת תוכן לאתרים שישמור את הגולשים באתר שלכם.

1. השיטות ה"מוכחות" כבר לא נותנות תוצאות

חשבתם פעם למה אנשים משתמשים בקלישאות כל כך הרבה? כי פעמים רבות קלישאות הופכות להיות מציאות. קלישאות בהחלט עובדות כשמדובר בכתיבת תוכן, כלומר מה שעבד פעם יכול גם לעבוד היום בתנאי שעושים זאת נכון. תנו לי לספר לכם סוד גדול עוד יותר – גם אם כתיבת תוכן לא באה לכם בטבעיות, יש טריקים שעדיין יכולים להפוך את התוכן שלכם למוצלח.

למשל, נוסחאות כתיבה בדוקות שאתם יכולים להשתמש בהן כדי לכתוב תוכן. למעשה, נוסחאות אלו צריכות להיות נקודת המוצא שלכם בכל תהליך של כתיבה. אחת המועדפות עלינו היא הנוסחה צפי"ם ששמה משמש כראשי תיבות ל: צורך, פיתרון הבעיה, יכולת הוכחה ומעשה.

ככה זה עובד

ראשית, אתם מציגים את הבעיה, הצורך או הנקודה הכאובה שהביאה את הגולשים אליכם. נניח ויש לכם אתר שמקשר בין סטודנטים שמחפשים עבודה לבין מעסיקים פוטנציאליים כנראה שהצורך של הגולשים שיגיעו אל האתר שלכם הוא למצוא את עבודת החלומות שלהם תוך כדי הלימודים. לאחר מכן, תנו לגולש פיתרון לבעיה – המלצה על מעסיק ספציפי שידוע בתנאים הטובים שהוא מספק.

לאחר מכן, תנו הוכחה (אפשר חברתית) למוצר שפותר את הבעיה ובסוף אתם סוגרים את המאמר בהנעה לפעולה כגון מילוי פרטים, הפנייה לצפייה בסרטון או הרשמה לרשימת תפוצה.

נוסחאות כתיבה הן פשוטות ויעילות משתי סיבות: הן חוסכות שעות מחקר ונסיון להבין "איך לכתוב טוב יותר". אתם פשוט צריכים להיצמד אל הבסיס ולהשתמש בשיטות מוכחות במקום להתחיל מאפס.

2. השתמשו בשפה חזקה

האם קרה לכם שהתחלתם לקרוא פוסט כלאחר יד ולאחר ומצאתם את עצמכם מרותקים? האם נתקלתם בתוכן ששיחק ברגשות שלכם וקלט את הרצונות הכי עמוקים שלכם? סגנון כתיבה כזה לא רק משמר גולשים אלא גם גורם להם לא לשכוח אתכם.

יצירת תוכן מסוגים אלו אינה קלה אבל בהחלט אפשרית. ובל נשכח שיש מיליונים של תכנים (למשל פוסטים בבלוגים) שמתפרסמים כל יום כך שהמלאכה קשה במיוחד. אחד הפתרונות שיש הוא שימוש במילים חזקות.

ראש ממשלת בריטניה בעבר וינסטון צ'רצ'יל היה המאסטר של מילים חזקות. הנה דוגמא מנאום שהוא נשא בפרלמנט הבריטי ב-1940. הוא מילא את הנאום במילים מעוררות השראה, רגש, התרגשות וקריאה לפעולה. מילים אלו אינן מילים יומיומיות רגילות אלא מילים שגורמות לקורא להרגיש משהו. כן, גם אם אתם כותבים תוכן לאתרים ולא נאומים חוצבי להבות. מילים חזקות מעוררות רגשות וגורמות לאנשים לשים לב לתוכן. למעשה, למילים אלו יש כוח לשכנע ולעורר השראה אלא גם להעלות את שיעורי ההמרה, להגדיל את כמות הגולשים באתר ולגרום להם לחזור לאתר שלכם. במאמר הבא תוכלו למצוא כמה עשרות מילים חזקות שתוכלו להשתמש בהן באופן מיידי.

3. אמרו יותר בפחות

תכנים ארוכים אמנם גורמים לשיעורי המרה מעולים, אבל אין המשמעות בתכנים שאינם נגמרים אלא בתכנים תמציתיים עם ערך מוסף. אנחנו כבר יודעים שלאנשים בימינו אין זמן ושהם רוצים למצוא את המידע הדרוש להם בתוכן שלכם במהירות. לכן, כל קטע תוכן צריך לקפל בתוכו משמעות במשפטים מעטים ככל האפשר. ראו איך חברת אפל עושה זאת בהצלחה כה רבה.

באתר שלהם אפל עושה שימוש בכותרת קצרה, נמרצת ובעצם מכניסה משפטים רבים לתוך מילים ספורות. כמה מילים הן כל מה שנחוץ לקוראים כדי לדעת מה היתרונות של המוצר.

imac של אפל
imac של אפל

מה אנחנו מנסים לומר פה? שתגיעו בתוכן שלכם לנקודה החשובה במהירות האפשרית. הכתיבה התמציתית היא יעילה יותר ונשארת רק בעיה אחת – מציאת כותרת מושלמת שתסכם את המוצר במינימום מילים. טיפ קטן: תחשבו תמיד על הבעיה שאתם פותרים לגולשים.

4. צמצמו מילים לא חזקות

שימוש רב במילים חזקות הוא לא תמיד דבר קל גם לכותבים מנוסים. קשה מאוד לכתוב רק עם מילים חזקות, כי זה פשוט לא טבעי אבל מנגד, מילים רגילות מדללות את המשמעות של התוכן, תופסות מקום וגורמות לפעמים לקוראים לשאול "מה אנחנו עושים פה?".

5. השתמשו בכלים הנכונים לשיפור התוכן שלכם

כמו שלמשווקים יש אינסוף כלים, יישומים ותוכנות העומדים לרשותם כך גם כותבים יכולים ליהנות מכמה כלי וכללי זהב. אחד מהם הוא המלצה חמה – אל תעלו את הטיוטה הראשונה שכתבתם לאתר. ולא, אין הכוונה רק לבדיקת איות כי היא בודקת רק איות ולא תחביר. למעשה, לא משנה כמה אתם מוצלחים בתור כותבי תוכן – כולנו בני אדם וכולנו טועים ולכן תנו לעין נוספת לעבור על הטקסט או לפחות שנו על על הטיוטה לילה ואז קראו אותה שוב – מבטיחים לכם שתמצאו מה לשפר.

6. אמצו סגנון וטון כתיבה משלכם

פרינס היה זמר מוכשר עם ידע מוסיקלי מטורף, אבל הוא לא התפרסם בגלל זה אלא בגלל העובדה שהיה לו סגנון ואופי מוסיקלי יחודי. אותו הדבר בכתיבה – כתיבה ללא סגנון או טון היא פשוט משעממת.

אבל איך מאמצים סגנון וטון בהצלחה? השתדלו לכתוב את התוכן שלכם (כמעט) בצורה בה אתם מדברים. הגולשים של 2018 כבר עייפו משיווק והם מעדיפים שיפנו אליהם בגובה העיניים, כמו חברים או עמיתים לעבודה.

המסקנה

רוב התכנים שלכם יקבלו רק כמה שניות של תשומת לב מהקוראים ולמעשה, אתם עובדים במסגרת מינימלית של זמן לשכנע אנשים להישאר ולדעת מה יש לכם להגיד. אז תגיעו לפואנטה מהר וודאו שאנשים באמת רוצים לדעת יותר על הנושאים שעליהם אתם כותבים.

אם לא, אתם מאבדים אנשים שהיו מוכנים להישאר איתכם ולהעלות את שיעורי ההמרה. זכרו: ככל שיותר אנשים קוראים את התוכן שלכם, כך גדל הסכוי שהם יחזרו ויהפכו ללקוחות. השתמשו בנוסחאות מוכחות, השתמשו בשפה שמזיזה הרים ושמעוררת רגש, היפטרו ממילים חלשות ואמצו טון יחודי.

האמינו לנו – זה שווה את ההשקעה. אם אתם לא שולטים בכתיבה תמיד תוכלו להשתמש ב-6 הטיפים לעיל עד שתהפכו למומחים. ומה העצות שהפכו את הכתיבה שלכם לאפקטיבית? ספרו לנו… (אנחנו לרוב גם עונים 🙂 )

המאמר תורגם ונערך על בסיס פוסט של נייל פתאל

]]>
'כתיבת מעמרים' http://katvanit.co.il/%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%aa-%d7%9e%d7%a2%d7%9e%d7%a8%d7%99%d7%9d/ Thu, 23 Nov 2017 08:41:53 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5225 עני

בטח שמתם לב, שלא כל כותרת בולטת שתופסת את העין, היא תמיד כותרת טובה שעושה חשק לצלול לתוך המאמר ולקחת את התוכן שבו ברצינות. במילה 'מאמר', אנחנו מתכוונים לשורה ארוכה של תכנים שדרכם אנשים צורכים מידע ברשת: בלוגים, דפי נחיתה, אתרים מקצועיים, מגזינים ואפילו פוסטים בפייסבוק – כל אלה הם פלטפורמות תוכן שמסייעות לצרכן למצוא מוצר או עסק, ולעסק או למוצר – למצוא לקוחות.

נחזור לכותרת, כי בפועל חלק גדול מהמאמרים שאנחנו פוגשים ברשת הם בעצם מעמרים.

מהם מעמרים?

כדי להבין מהם מעמרים, צריך להבהיר מה הם לא. מעמרים הם לא תוכן איכותי שנותן לקורא ערך מוסף או מעורר אותו למחשבה או פעולה, והם לא כלי שיווקי או דרך להעלות מודעות חיובית לעסק שלכם. המעמרים מתיימרים לעשות את כל זה, אבל הם עושים פעולה הפוכה. הם טעות. לייתר דיוק אוסף ארוך ומתיש של טעויות. זה מתחיל, כמו שחדי העין שמו לב, בטעויות איות מביכות, ממשיך במלל משעמם שלא מתגבש לכדי רעיון, ומסתכם בתמונה כללית שמשדרת חוסר מקצועיות וחוסר אמינות – פתחו עמוד שלישי בגוגל, הרשת מלאה בהם.

את הנפגעים שחשבו שהם קנו מאמרים וקיבלו מעמרים, אנחנו פוגשים בכתבנית כשהם באים למזער נזקים. כמו למשל, מה שקרה למנתחת בכירה, מומחית עולמית בתחומה ועולה חדשה שלא בקיאה בעברית, ולכן גם החמיצה את העובדה שכאשר כותב המעמר שהזמינה נדרש להגדרה המקצועית שלה הוא כתב – רופאה מן התחת. דוגמה קיצונית אמנם אבל עדיין, גם טעויות "רכות" יותר צורמות לא פחות מטעות שכזו.

הסיפורים האלה, שנשמעים כמו אגדה אורבנית לא מוצלחת, יותר נפוצים ממה שניתן לנחש. מי שנפגע מהעניין בדרך כלל פחות מחויך ולא תמיד מבין למה אחרי "שדרוג" האתר כמות השיחות הנכנסות רק יורדת.

גם האלגוריתם של גוגל שונא מעמרים

רוב המעמרים הם סתם משעממים ועילגים – אוסף של קלישאות וסופרלטיבים ריקים שנוצלו לרעה. הקוראים לא קונים את זה, אבל חמור מזה – גם האלגוריתם של גוגל שבעבר קנה את זה, היום כבר לא קונה את זה. איתו אתם לא רוצים להסתבך.

בגלל מקדמי אתרים רבים שניסו למקסם את הרווח והשתמשו במעמרים במקום במאמרים, התוצאות הראשונות של מנועי החיפוש התמלאו בתוכן שנכתב בדוקטרינת הקופיפייסט. בהתאם גם האלגוריתם של גוגל עבר שדרוג והיום הוא נותן 'נקודות זכות' על תוכן איכותי. זה מצוין. אין שום סיבה שגוגל יתגמל תוכן זבל שמגביר את חוסר האמון שצרכנים רוחשים לתוכן באינטרנט. לכן האלגוריתם מנסה לזהות את המעמרים והם נדחקים אחורה במורד הרשימה יחד עם האתר או איש המקצוע שהם אמורים לקדם.

למרבה הצער, כל אחד יכול להכריז על עצמו כותב תוכן, לכן כותבי המעמרים ימשיכו להיות חלק מהנוף. אתם, כמובן, לא צריכים ליפול בפח. מחפשים חברת תוכן רצינית? תבדקו אותה, תזמינו 2 מאמרים לדוגמה ואפילו תתכוונו לשלם עליהם. אם מדובר ביצרן מעמרים אתם תזהו את זה מהר מאוד. כדאי שתעשו את המאמץ הזה, כי בסוף היום אתם הולכים לשלם בכסף אמיתי ולא בדולאצ'ים.

]]>
כתיבת מאמרים מומחים http://katvanit.co.il/%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%91%d7%aa-%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%99%d7%9d/ Wed, 08 Nov 2017 15:09:33 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5165 אמן מומחה

כתיבת מאמרים מומחים היא היום הדרך הטובה ביותר לעשות קידום אורגני לאתר אינטרנט. האלגוריתם של גוגל מתעדכן ומתפתח ללא הרף. אמנם בעבר היה ניתן לבצע קידום אורגני יעיל רק באמצעות שילוב אקראי של מילות מפתח בטקסט שעיקרו ג'יבריש, אך היום המצב שונה.

מערכות החיפוש במנועי הקידום נותנות עדיפות לתוכן איכותי. בעגה של חלק ממקדמי האתרים תוכן איכותי נקרא 'כתיבת מאמרים מומחים'. כתיבת תוכן לאתרים זו תורה שלמה הכוללת שני שיקולים: שיווקיים וטכנולוגיים – 'כתיבת מאמרים מומחים' היא נקודת ההשקה שמחברת את שתי המיומנויות המאוד שונות האלה. הרעיון פשוט, ייצור תוכן איכותי שגם יביא לקורא מידע רלוונטי, יניע את הלקוח שיווקית וגם יכיל, באופן טבעי וזורם, את מילות המפתח שמקדם האתרים זיהה. אבל כצפוי, העניין הזה יותר מסובך הרבה יותר.

'מומחים' – לא מה שחשבתם

באופן מפתיע מי שאמון על 'כתיבת מאמרים מומחים' הם לא בהכרח מומחים בנושא הרלוונטי. אבל הביטוי 'מומחים' בהחלט רלוונטי, כי האנשים האמונים על כתיבה כזו הם בהחלט 'מומחים' – מומחים לכתיבה.

כותב טוב ומקצועי, המיומן בביצוע תחקיר ומקבל מהלקוח מידע מוסמך ואיכותי, יוכל לייצר מאמר מוצלח יותר בכל פרמטר ממרבית המומחים בתחום. זה נכון אפילו כשמדובר בדיסציפלינות מאוד מורכבות כמו רפואה, משפטים או הנדסה. אנחנו לא מתכוונים, חלילה, שהכותב יכול להחליף רופא או עורך דין בעבודתו. אנחנו בהחלט מתכוונים לזה שכתיבת תוכן לאתרים היא תחום התמחות עצמאי וש'כתיבת מאמרים מומחים' היא אחד האספקטים האסטרטגיים החשובים בו.

איך זה מתבצע תכל'ס? אם יש לך אתר או דף אינטרנט שאתה רוצה לקדם, אל תנסה לעשות הכול לבד. אולי אתה אינסטלטור תותח וקרדיולוג עילוי, אבל כמו שקרדיולוג לא יחליף בעצמו את הצנרת במטבח ואינסטלטור לא יפתח לעצמו סתימה במסתם הלב, גם לא מומלץ שאיש מהשניים יכתוב לעצמו את התוכן באתר השיווקי שלו. יש מומחים לכתיבת תוכן לאתרים, יש מומחים ל'כתיבת מאמרי מומחים'. חפשו אותם (רמז).

תוכן איכותי לאתרי אינטרנט

בסופו של יום יש היגיון בשיגעון של האלגוריתם. אין סיבה שתוצאות החיפוש יתגמלו 'תוכן זבל' כי הצרכן מחפש ערך מוסף ומנועי החיפוש משתדלים לספק לגולש את מבוקשו. תנו לו את הערך הזה, תשקיעו בו כי זה ישתלם לכם.

חלק ניכר מהתוכן שאנו מייצרים עבור אתרים הוא 'כתיבת מאמרים מומחים', הכותבים שלנו כבר יצרו תוכן עשיר ומאמרים איכותיים במאות תחומים. תוכן לאתרים של עורכי דין, תוכן לאתרי תיירות או אתרים של אינסטלטורים וליצנים רפואיים – האתר שלכם הוא תעודת הזהות המקצועית שלכם. עבורכם זה עולם ומלואו. אנחנו בכתבנית מבינים את זה, זו נקודת המוצא שלנו כשאנחנו מתחילים לכתוב לכם.

]]>
יש לכם אתר? אתם חייבים לדעת מה זה NLP http://katvanit.co.il/%d7%99%d7%a9-%d7%9c%d7%9b%d7%9d-%d7%90%d7%aa%d7%a8-%d7%90%d7%aa%d7%9d-%d7%97%d7%99%d7%99%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%93%d7%a2%d7%aa-%d7%9e%d7%94-%d7%96%d7%94-nlp/ Mon, 30 Oct 2017 07:46:34 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5122 אם שמעתם על NLP  ועשיתם את עצמכם מבינים למרות שלא היה לכם מושג, זה הזמן לדעת קצת יותר על השיטה שתביא לכם הרבה יותר גולשים משלמים. אמנם מפתחי שיטת ה-NLP לא כוונו בהתחלה לעולם העסקי אבל כמו כל דבר שהוכיח את עצמו, מהר מאוד היא הגיעה גם לשם. בין היתר גם לעולם כתיבת התוכן לאתרים.

תאי עצב
תאי עצב

אז מה זה בכלל NLP?

NLP הם ראשי התיבות של המונח Neuro Linguistic Programming (ובעברית "תכנות נוירולוגי לשוני"). NLP היא שיטה שבה יש מגוון טכניקות ומיומנויות פסיכולוגיות שמטרתן יצירת השפעה ושינוי במחשבות, רגשות והתנהגויות ודרך זה שינוי של הרגלים ודפוסים ורתימתם להשגת תוצאות רצויות. במקור NLP נבנה כדי לשנות ולשפר את התקשורת הבין-אישית והתוך-אישית אבל עם הזמן הטכניקות האלה גלשו למחוזות נוספים כמו עולם השיווק והמכירות והביאו תוצאות מדהימות.

איך השיטה הזו בנויה?

 • Neuro – המילה "נוירולוגי" מתייחסת לתהליכים העצביים במוח שקולטים את השדרים השונים מהחושים, מעבדים אותם ומתרגמים אותם לחוויות.
 • Linguistic – המילה הזו מתייחס לתקשורת מילולית חיצונית ול"דיבור הפנימי" של כל אחד עם עצמו.
 • Programming – המילה הזו בעצם מרמזת על היכולות של השיטה "לתכנת" את המוח מבחינת נוירולוגית ולשונית.

זה אולי נשמע מסובך אבל בתכל'ס המשמעות אחת – השגת תוצאות טובות יותר. בעולם כתיבת התוכן משתמשים בכתיבה שמבוססת על NLP בכתיבה שיווקית, כתיבה של דפי נחיתה וכתיבת ניוזלטרים מכירתיים. מחקרים הוכיחו ששילוב טכניקות NLP בכתיבה שיווקית יוצר פורמט מכירתי יעיל במיוחד.

איך עושים את זה נכון?

עקרונית כדי לכתוב תוכן לפי עקרונות ה-NLP  צריך דבר אחד: לשדר באמצעות המילים שלכם חוויה כלשהי ללקוחות. להבדיל מהפסקה הקודמת, כאן זה נשמע אולי פשוט אבל בעצם זה לא ממש טריוויאלי.

למעשה, כבר הכותרת שלכם צריכה להיות אטרקטיבית במידה כזו שהקוראים לא יתעלמו ממנה. למשל, כותרת שפונה לצד הרגשי ורומזת על פתרון בעיה כלשהי.

באילו מילים להשתמש ובאילו מילים לא?

אולי תתפלאו לדעת אבל ב-NLP יש מילים שנחשבות לטובות יותר וכאלו שנחשבות לטובות פחות. רוצים דוגמאות? בבקשה:

מילים בעייתיות

 • מילים מגבילות כמו המילים "אבל" ו"או". למשל קחו את המשפט "רוצים אבל מפחדים?". עדיף להשתמש ב"אתם יכולים להתגבר על הפחד".
 • מילים שמפחיתות מעוצמת החוויה למשל המילים "עוד" ו"יותר". למשל המשפט "רוצים להיות יותר מאושרים?" נחשב ליעיל פחות מהמשפט "רוצים להיות מאושרים?".

מילים מצוינות

 • מילים שמשדרות יכולת, בחירה, מסוגלות ואמונה (יכול, מסוגל, רוצה, בוחר, מחליט, מתכוון). למשל, המשפט "אתם יכולים להרשות לעצמכם דירה חדשה" יעיל יותר מהמשפט "אתם צריכים לעבור דירה".
 • מילים שמובילות לפעולה ושיוצאות מתוך תחושה שהעתיד כבר כאן, למשל "אל תפספסו את מוזיאון קון טיקי כשאתם בנורבגיה".

ומה עם התנגדויות?

גם אם התוכן שלכם כתוב לפי כל הכללים הנכונים יכול מאוד להיות (ואפילו צפוי) שתתקלו בהתנגדויות. גם פה ,השיטה באה לעזרתכם עם מילים שמסירות התנגדויות ושעובדות בשבילכם. ולמה זה חשוב? כי ברגע שאתם מסירים את ההתנגדות של הקורא, אתם הופכים את השכנוע שלכם לקל ומהיר יותר. דוגמאות?

 • מילים שמעוררת מחשבה ושמעודדת את הקורא לבצע פעולה כלשהי, למשל "דמיין שאתה נמצא בחוף בתולי קסום באיים האזוריים מול נוף חלומי מרהיב".
 • מילים חיוביות בזמן עתיד, למשל "אתם תתאהבו במכונית הזו ממבט ראשון". במשפט הנ"ל המילה "תתאהבו" היא גם חיובית וגם בזמן עתיד. שתי ציפורים במילה אחת.
 • מילים שמשדרות סמכותיות וקונצנזוס, למשל משפטים כמו "מיליארד סינים לא טועים" או "מחקרים מוכיחים שקניית דירה בפראג מניבה תשואה גבוהה במיוחד".
 • מילים שמסמלות ערכים שחשובים לקוראים, למשל, מהירות ובטיחות בתחום הרכב, יעילות במוצרים קוסמטיים, עיצוב במוצרים שקשורים לאדריכלות ועוד.

ומה עם האמינות?

בשיטת הכתיבה הזו למעשה נמנעים מכתיבה של מילים שעלולות לירות לתוכן ברגל. למשל המילים הבאות:

 • לנסות – המילה הזו על כל הטיותיה מסמלת מצב ביניים מתסכל שבו מנסים משהו, משקיעים בו זמן ואנרגיה ולא תמיד רואים תוצאות.
 • לקוות – המילה הזו על כל הטיותיה היא בעצם התחמקות מהתחייבות ומקיום הבטחה. למשל המשפט "אנחנו מקווים שתהנו" היא פחות מחייבת מ"אנחנו בטוחים שתהנו".
 • למעשה – המילה אמנם נשמעת רצינית ואפילו רשמית, אך היא אינה מקנה אמינות ולרוב משמעותה הפוכה, כלומר היא סותרת את מה שנכתב קודם לכן. אנחנו לא ממליצים לוותר עליה לחלוטין אלא רק להשתמש בה במשורה.

מילים שעושות קסמים

רצינו לספר לכם שלפי ה-NLP יש מילים שיכולות לחולל פלאים ואפילו קסמים, כלומר מילים שנחשבות לעוצמתיות במיוחד ושכדאי מאוד להשתמש בהם. רוצים להכיר אותן? הנה כמה דוגמאות:

 • מילים שיוצרות כימיה עם הקוראים. למשל: אתם, אנחנו, כולנו, ביחד.
 • מילים שיוצרות צורך, למשל: להשיג, לגלות.
 • מילים שממקדות את תשומת הלב של הקוראים, למשל: שימו לב, הפתעה, סכנה.
 • מילים שמייצרות תועלת, למשל: תוצאות, חסכון, פתרון.
 • מילים שגורמות לרגש מסויים למשל: מרגש, מאתגר, מרתק, מעניין, מגעיל או דוחה.
 • מילים שמניעות לעשייה כמו עכשיו, למהר, קדימה.
 • מילים שמכינות לעתיד כמו תכף, מיד, בעוד, אחרי.

אם מעניין אתכם לדעת לכתוב NLP בעצמכם יש לא מעט קורסים (חלקם אפילו בחינם) ברחבי הרשת אבל אם אתם לא עוסקים לפרנסתכם בכתיבת תוכן, פנו אלינו. אנחנו נכתוב לכם תוכן שמבוסס על שיטת ה-NLP היעילה.

]]>
איך לכתוב תוכן שמוכר ולא רק מספר סיפורים? http://katvanit.co.il/%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%9b%d7%aa%d7%95%d7%91-%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%9f-%d7%a9%d7%9e%d7%95%d7%9b%d7%a8-%d7%95%d7%9c%d7%90-%d7%a8%d7%a7-%d7%9e%d7%a1%d7%a4%d7%a8-%d7%a1%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%a8%d7%99/ Tue, 24 Oct 2017 06:57:09 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5114 דלעות הלואין

אתם יודעים לכתוב, את זה כולם יודעים. פוסטים משתפכים בפייסבוק, רשימות מכולת פיוטיות ואפילו מכתבי אהבה קורעי לב – יש לכם את זה. אתם אנשי מילה, אתם.

אממה? כשזה מגיע לכתיבת תוכן שיווקי באוקיינוס האינטרנט רחב היידים, כישרון כתיבה זה נהדר, אבל לא מספיק.

כדי להפוך את התוכן המצוין שאנחנו כותבים לתוכן שמניע לפעולה ובסופו של דבר גם מוכר, חובה לעבור שינוי תודעתי: לדעת לכתוב בצורה שתגרום לאנשים לא רק לקרוא ולהתעניין, אלא גם לעשות מעשה. אז איך גורמים לקסם להתרחש? טוב ששאלתם. ממש, אבל ממש – כך:

המטרה: להבין למה התכוון המשורר

את או אתה צריכים לכתוב מאמר שיווקי והחלטתם, כי היה לכם הרבה זמן פנוי, לא להשתמש בשירותיה של חברה לכתיבת תוכן לאתרים אלא לנסות לעשות זאת לבד. יפה. כדי לדעת איך לכתוב טקסט קריא, בריא והגיוני, עליכם לשאול את עצמכם כמה שאלות לפני שתתחילו להקליד ולו תו אחד:

 1. מי קהל היעד שלי? עבור מי אני כותב את המאמר? האם מדובר בפנסיונרים תאבי הרפתקאות? צעירים משולחי רסן? אנשי עסקים חנוטים בחליפה או דווקא מורים מהוגנים וסולידים (בלי הכללות)? ברגע שאבין למי אני כותב, יהיה לי קל יותר לדמיין כיצד הטקסט אמור להיראות.
 2. מה אני מציע? האם מטרת הטקסט שלי היא למכור חלום (למשל: חופשה חלומית בקלאב מד פונטה קאנה)? האם המטרה היא לשכנע לרכוש מוצר מסוים (ספר הדרכה מעולה לאילוף כלבים)? או האם אני בכלל אמור לספק מידע אטרקטיבי על מסלול חדש ללימודי כתיבת תוכן מבוססת NLP? ברגע שתהיה לי ברורה השורה התחתונה שלי, אצליח להעביר את המסר טוב יותר.
 3. איך אני הופך את העניין הזה לאטרקטיבי? החלטתם לכתוב מאמר על יתרונותיהם של טיטולים סופגים למבוגרים? ברכותינו! עליכם לנסות להפוך אותו לכמה שיותר מעניין, ולשכנע את קהל היעד הפוטנציאלי שלכם בכדאיות המוצר. מטרת העל שלכם בכתיבת תוכן שיווקי היא לגרום למי שקורא אותו להשתכנע שזה בדיוק הדבר שהוא זקוק לו.

דרושה: סנסציה

אחת המטרות שלנו בכתיבת טקסט שיווקי היא ליצור עניין סביב הנושא עליו אנחנו כותבים. אם נדמה את המאמר לסרט של דיסני ואת קורא המאמר לילד, אזי שהמטרה שלנו היא לגרום לילד להתנהג בדיוק כמו שהוא נראה כשהוא צופה בסרט דיסני: מהופנט, מרותק ומעוניין. ואם אפשר שהוא יחזור לשידור חוזר, זה יהיה מצוין.

האינטרנט עמוס במידע לעייפה. לכל אחד יש מה לומר, כל אחד מוצא איך לומר את זה ובאיזה דרך למכור לנו את המוצר שהוא בטוח שכדאי לנו לקנות. מבין כל שבבי המידע הללו, עלינו להיות כמה שיותר מעניינים ואטרקטיביים. איך עושים את זה? כותבים באופן אינטיליגנטי ומעמיק, מתבלים את המאמר במעט הומור, מעניקים לקורא ערך מוסף, שומרים על שפה עשירה ומלאת חיים ונמנעים ככל שניתן משילובי מילים לקוניים ומשמימים.

הדיסוננס: איך כותבים כותרת מושכת וברורה בו זמנית?

לא משנה עד כמה המאמר שכתבתם מרתק, אם הכותרת שלו מנוסחת בצורה משעממת – כמעט ואין לכם סיכוי. כפי שהזכרנו לעיל, האינטרנט רווי באינפורמציה, והגולש הממוצע נחשף אליה בכל עת – מהלינק הזה לתמונה הזו, מהסרטון הזה למאמר ההוא – אין. סוף. מידע.

כמה מאיתנו נפלו בקליקבייטים מפוקפקים ("את מה שקרה אחר כך אף אחד לא יכל לצפות" – קלאסי!) שהובילו אל תהומות הלא כלום בריבוע? אל תענו. זה בסדר. כולנו נופלים בזה מדי פעם.

אז איך בולטים מעל האחרים? הרבה לפני שהמילים נכתבות, הכותרת צריכה להיות קאצ'ית (או בתרגום חופשי: תפיסה), מושחזת ומעניינת. יחד עם זאת, אל תיסחפו עם השנינות והשחזת המילים. אחרי הכל, אנחנו רוצים שהכותרת תספק מידע רלוונטי על הנושא הנכתב ולא תהיה חידה לא ברורה.

כדי לכתוב תוכן שמניע לפעולה ולא רק מעניק אינפורמציה, צריך להבין מי עומד מולי, מה אני רוצה שהוא יקבל ואיך אני גורם לו לבצע בדיוק את הפעולה שאני מתכוון אליה.

מעין בלש פרטי של מילים, רק בלי הכובע.

]]>
[המלצה] 5 מיומנויות חובה שכדאי לכל כותב תוכן לרכוש http://katvanit.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%a6%d7%94-5-%d7%9e%d7%99%d7%95%d7%9e%d7%a0%d7%95%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%97%d7%95%d7%91%d7%94-%d7%a9%d7%9b%d7%93%d7%90%d7%99-%d7%9c%d7%9b%d7%9c-%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%91-%d7%aa/ Mon, 16 Oct 2017 19:25:34 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5107 האמת שלכותבי תוכן מצליחים יש חיים מעוררי קנאה. הם עובדים מהבית בלוח זמנים משלהם ובכמות של שעות שהם בוחרים. אבל האמת היא שרובם מתקשים להתפרנס כי אין להם את הכישורים הנדרשים כדי להצליח בעולם התוכן של היום. למעשה, לא משנה עד כמה אתם מוכשרים – מיומנות של כתיבת תוכן רהוט בלבד אינה מספיקה כדי להצליח. אם אתם רוצים להצליח בתור כותבי תוכן אתם צריכים סט כלים. מיומנויות שניתן לרכוש.

1. שליטה במספר סגנונות כתיבה

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלכל עבודת כתיבה שתקבלו נדרשת מיומנות אחרת. למשל, חדשות מועברות בקצרה עם פסקאות אינפורמטיביות אבל בלוגים הם אישיים וידידותיים ולעיתים אפילו דעתניים. מודעות פרסום הם קצרות ומשכנעות, ואילו ניירות עמדה הם ארוכים ומספקים פתרון לבעיה כלשהי. למה אנחנו מספרים לכם את זה? כי כותב תוכן ששולט במספר סגנונות יכול לקבל הרבה יותר עבודות ממגוון רחב של לקוחות ולמגוון צרכים.

2. צוות של איש אחד

כתיבת תוכן לאתרים לעיתים כוללת גם מציאת נושא לכתיבה, כותרת וזווית כתיבה. למעשה, כותב תוכן מהדור החדש צריך להחליף לעיתים צוות שיווק שלם ולכן הכישורים הבאים יעזרו לו מאוד בפיתוח הקריירה:

 • הבנת קהל היעד – המשווקים קוראים לזה "ליצור אוואטאר". למעשה, אם אתם יודעים מי הקוראים שלכם, תוכלו בקלות לכתוב על מה שהם רוצים לקרוא. תמיד תזכרו שאתם כותבים עבור הקהל ולא עבור עצמכם, הארגון שלכם או המותג שלכם.
 • מחקר מילות מפתח – האתר com מצא שהמילה "כתיבת תוכן" היא מילת מפתח טובה יותר מ"כותב תוכן" בהקשר למתן שירותי תוכן. מאמר שפורסם באתר entrepreneur.com לגבי מציאת רעיונות לנושאי כתיבה זכה לכמעט 16,000 שיתופים – ללמדכם שזה נושא נדרש במיוחד.
 • בדקו את המתחרים – איזה תכנים אחרים בתחום עליו אתם כותבים זכו לשיתופים הרבים ביותר? צריך לעניין אתכם לא רק על מה המתחרים משתפים, אלא גם מי מקושר לתוכן שלהם, מי כותב בלוגים בנושאים אלו, מי כותב עליו בטוויטר ומי מפרסם אותו בפלטפורמות אחרות.
 • בחרו כותרת מעניינת – לאחר שמצאתם מילות מפתח, הכרתם את המתחרים ואת הקוראים הגיע הזמן לבחור את נושא הכתיבה ואת הכותרת. הכותרת חייבת להיות מעניינת כי היא לפיה מחליטים הגולשים אם לקרוא (או לא) את התוכן שלכם. למעשה, המילים החשובות ביותר בתוכן שלכם הם התיאור שלו (תגית מטא תיאור) שיוצג בגוגל והכותרת שתוצג שם גם היא אז השקיעו בכך זמן ומחשבה.

3. מקוריות

כל תוכן שלכם חייב להיות מקורי. זה אולי נשמע מטורף כי יש עשרות אלפי אנשים שכותבים על אותם הנושאים, אבל זה הרבה יותר קל ממה שזה נראה כי לכל אחד יש קול ייחודי, נקודת מבט או זווית חדשה על כל נושא, כולל נושאים שכבר נטחנו עד דק. העתקת תכנים לא רק רעה לקידום אורגני, אלא רעה גם למזמיני העבודה ולכם כי היא פשוט לא חוקית. לכן, כדי להבטיח את המוניטין והקריירה שלכם בדקו את התוכן שלכם לפני פרסומו באמצעות תוכנות מקוונות כגון זו.

4. קידום אתרים, HTML, CSS וכל השאר

אל תלחצו, אתם לא צריכים לדעת את הנושאים האלו לעומק אלא רק את היסודות שלהם. גם ידע בקידום אורגני (SEO) הוא קריטי מסיבה אחת – האלגוריתמים של מנועי החיפוש משתנים כל הזמן ואתם חייבים לעמוד בקצב. אבל אל תדאגו כי דבר אחד הוא תמיד קבוע: לאיכות גבוהה יש ביקוש ואם אתם יכולים לכתוב תוכן איכותי מזוית ייחודית – שיחקתם אותה גם מבחינה כלכלית.

5. מומחיות ברשתות חברתיות

כדי להיות כותבי תוכן מצליחים, אתם לא רק צריכים לכתוב היטב (לפי המיומנות 1-4 דלעיל) אלא גם שיכירו אתכם. כיום הדרך לעשות זאת היא באמצעות רשתות חברתיות. כך תוכלו לבנות את הקהל שלכם, להכיר מוציאים לאור ולשוחח עם מומחים בתעשייה. כאשר התוכן שלכם מתפרסם החגיגה רק מתחילה כי המדיה החברתית היא ה-מקום לקבל המלצות, ביקורות וקשר ישיר עם קהל הקוראים.

לסיכום. חשבו שוב על המונח "הצלחה". עצם השילוב שבין "כתיבה" ל"תוכן" הוא יותר ממילים על נייר. כיום כותבי תוכן נדרשים להיות מומחים בשיווק, בקידום אורגני, מקוריים, בעלי יכולת ריבוי משימות ופריקים של מדיה חברתית. למעשה, עם המיומנויות הנכונות כתיבת תוכן היא באמת העבודה הכי טובה בעולם.

]]>
איך אנחנו כותבים תכנים מעניינים לעסקים משעממים? http://katvanit.co.il/%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%90%d7%a0%d7%97%d7%a0%d7%95-%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%a2%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%a1%d7%a7%d7%99/ Thu, 28 Sep 2017 09:37:29 +0000 http://katvanit.co.il/?p=5095 בעקבות הפוסט "אז מה את עושה שם כל היום?" קיבלתי המון שאלות מחברים ומשפחה. אחת השאלות שחזרה על עצמה יותר מכל הייתה בסגנון "מה את עושה כשאת צריכה לכתוב תוכן לעסק שאין מה לכתוב עליו?".

וואו - מאמר ממש מעניין

חשבו לרגע על ספרנות. נכון שהוא נחשב למקצוע הכי משעמם בעולם? מכיוון שאני ספרנית בהשכלתי, מבחינתי מקצוע הספרנות הוא המקצוע הכי מעניין בעולם. יש בו גישה לידע, לטכנולוגיה, לשירות לקוחות ובעיקר לאנשים מעניינים ולשאלות מוזרות (הידעתם שלחתולים סיאמים יש תמיד עיניים כחולות?).

בכל מקרה, עם הזמן גיליתי שאין דבר כזה תוכן משעמם. אמנם לקח לי קצת זמן והרבה בהיות במסך אבל בסוף הבנתי שגם תוכן לכאורה משעמם יכול להיות מעניין אם הוא כתוב היטב. עכשיו חשבו על כל מקצוע משמים אחר. העובדים בו חושבים שהוא הכי-הכי מעניין מבחינתם (זאת כמובן בהנחה שהם עובדים בו מבחירה ומתשוקה אמיתית ולא מהכרח, אבל זה עניין אחר). אז מה אני עושה כדי לכתוב תוכן לעסק שהוא מבחינתי משעמם?

אני משתמשת ב-3 טכניקות שונות

 • אני מנסה להבין את העסק ואת קהל היעד. כשאומרים לכם שצריך לכתוב 50 מאמרים על "כספות" גם לכם זה בטח נשמע שיא השעמום כי מה כבר אפשר לחדש בכספות? כאן אני מחפשת את הנקודות שמעניינות קהלי יעד ספציפיים, למשל הידעתם שיש כספת לנעילת נשק, כספת למחשבים ניידים וכספת לנעילת ספרי תורה? במקרה כזה יש לנו 3 קהלי יעד שונים שהתוכן יותאם אליהם: גברים מהמערב הפרוע :), הייטקיסטים וגבאים של בתי כנסת.
 • אני הרבה פעמים מראיינת את בעל העסק ומקבלת ממנו תחושה אישית על העסק ועל האוירה בו. זה חשוב במיוחד כשאני כותבת עמודי אודות או פוסטים לפייסבוק אבל לא רק. למעשה, כל כתיבה שיווקית היא מבחינתי קודם כל כתיבה שמתארת את האוירה בעסק. הרי יש מיליון אתרים של מאפיות בארץ, אז מה מבדיל את האתר של לחם ארז מכל השאר אם לא האוירה?
 • לעיתים אני עוברת למוד של כתיבה יותר אינפורמטיבית ופחות שיווקית. ולא, זאת לא ירייה ברגל אלא הבנה שקהל היעד כנראה לא מחפש עסק מסויים של בידוד לגגות אלא צריך בידוד לגג שלו. במקרה כזה, אם התוכן יהיה אינפורמטיבי, יסביר על תהליכים ועל מוצרים לכאורה משעממים ובעצם ינגיש אותם לגולש הממוצע שלא מבין דבר וחצי דבר באיטום גגות, או אז הגולש יעדיף לפנות לבעל העסק הזה ולא לסתם אתר מלא בתוכן שכל שורה בו צועקת "תתקשרו עכשיו".

שלב הכתיבה עצמו

אחרי שאספתי מספיק מידע מתחיל שלב הכתיבה ולידיעתכם הוא לא פחות קשה. תנסו אתם להפוך מקצוע משמים כמו טכנאי בטיחות בעבודה למאסט שאי אפשר בלעדיו. בהתחלה גם אני נתקעתי עם בלק אאוט שנמשך שעתיים אחרי השורה הראשונה שהלכה בערך ככה: "בטיחות בעבודה זה דבר חשוב…" אבל עם הזמן למדתי איך להתמודד עם זה ועל כך בהרחבה במאמרים השונים שיש בבלוג שלנו.

האמת היא שאני מתייחסת לזה בתור אתגר מקצועי, ממש מאתגר אותי לכתוב פוסטים שווים לבלוג טיולים על אתיופיה שבה לא הייתי מעולם. ואם אני חושבת על זה לעומק לרגע, אז הדוגמה הזו ממש נכונה כי מבחינתי עסק זר, לא מוכר וכזה שלעיתים הוא קצת משמים הוא בעצם עולם חדש ומופלא שרק מחכה שאני אחקור אותו ואספר לכולם כמה מגניב ומעניין הוא. כנראה שלא סתם רציתי בנעוריי להיות תור היירדאל ממין נקבה…

נעה. כותבת תוכן בחברת כתבנית.

אנחנו מגייסים כותבי תוכן כל הזמן – הקליקו כאן לפרטים נוספים

]]>