אם בראש השנה האחרון קיבלתם ברכות לשנה טובה במסרון, בוואטסאפ או בפייסבוק – אתם ממש לא לבד. שליחת "שנות טובות" היא מלאכה שכמעט חלפה מהעולם הודות להתפתחות הטכנולוגית המרשימה שמתרחשת כאן כל הזמן, שעה שעה.

גלויית שנה טובה
גלויית שנה טובה

עם זאת, לעיתים אנחנו עדיין נדרשים להתיישב, לקחת דף ועט ולכתוב מכתבים. כתיבת מכתב היא סוגה מיוחדת בתחום כתיבת התוכן. סוגה זו מתחלקת לשני נושאים: מכתבים רשמיים ומכתבים אישיים. עם זאת, מכתבים אישיים שונים ממכתבים רשמיים, למרות שיש ביניהם מן המשותף.

מכתב אישי דומה למכתב רשמי בפרמטרים הבאים:

  • לוגיות – מכתב אישי צריך להיות ערוך ומסודר לוגית.
  • תקניות – מכתב אישי צריך להיות כתוב בשפה תקנית, כלומר ללא שגיאות כתיב ותוך שימוש בסימני פיסוק נכונים.
  • ענייניות – הנושא של המכתב האישי צריך להיות מבוטא באופן ענייני, בהיר וברור.

מה זה מכתב אישי?

מכתב אישי נכתב לרוב בין אנשים קרובים, ולכן יעשה בו שימוש בלשון חופשית ויתוארו בו חוויות אישיות. בניגוד למכתב רשמי, מכתב אישי צריך לשמור על אינטימיות בשלושת הפרמטרים שהוזכרו לעיל. כלומר, מכתב אישי צריך להיות לוגי, להשתמש בשפה תקנית ולהיות ענייני תוך שמירה על אינטימיות.

זה לא הכל. מכתבים אישיים כוללים מספר סוגי מכתבים השונים זה מזה, למשל: מכתב התנצלות, מכתב ברכה, מכתב תודה, מכתב אהבה או מכתב אישי בחרוזים. כל סוג של מכתב אישי מבטא מטרה אחרת ומטרה זו קובעת את הנוסח ואת אופן הכתיבה. למשל: המטרה של מכתב אישי בחרוזים היא להביע חוויות אישיות בחרוזים, ולכן יש להקפיד על חריזה ועל משמעות בו זמנית.

איך עושים את כל זה במכתב אחד?

כתיבת מכתבים בכלל ומכתבים אישיים בכלל היא מומחיות בפני עצמה שדורשת ידע, זמן וניסיון. בנוסף, בכתיבת מכתבים אישיים יש קושי מיוחד כי בכתיבתם יש לשמור על אינטימיות, לכתוב באופן לוגי, תקני וענייני ולהתייחס לייחודיות של כל סוגה.

זקוקים לעזרה? מעדיפים שנכתוב עבורכם? פנו אלינו