דף הבית » כתיבת ערכים בוויקיפדיה » מדריך לכתיבת ערכים בויקיפדיה

מדריך לכתיבת ערכים בויקיפדיה

כמו כל דבר, גם כתיבת ערכים בוויקיפדיה נראית קלי קלות, אבל זה – רק כשמישהו אחר עושה את העבודה. למרות זאת, אם ממש בא לכם, תוכלו להצטייד בקצת אומץ (“תראי, אמא, אני כותב ערכים באנציקלופדיה! ואת אמרת שלא ייצא ממני כלום!” 🙂 ) וידע וכבר להתחיל בעשיית הצעד הראשון בהותרת חותמכם על העולם (או, לפחות, על הרשת) ובהעשרת העולם והידע האנושי הגלובאלי.

ויקיפדיה בר קוד

מה שחשוב לדעת יותר מכל ולפני הכל:

חשוב לזכור כי כתיבת ערך בוויקיפדיה איננה מוחלטת. גם לאחר שכתבתם ערך, לכותבים אחרים ישנה אפשרות לתקוף ולבקר את הנכתב, לדרוש סימוכין או לערער על רמת הנחיצות של הערך, כך שכתיבת כל ערך צריכה לעבור מספר מסננות שתקבענה אם לערך יש ערך מוסף כלשהו, או שאתם מבזבזים את זמנכם לריק.

אלה הן המסננות העיקריות:

  • חשיבותו של הערך – חשיבות ערך נמדדת בפרספקטיבה הכוללת של רלוונטיות מתמשכת, כך שערכים שיכולים להיות פופולריים מאד כרגע, לא בהכרח יהיו פופולריים בעוד כשנה, או אפילו חודש.
  • רמת ההתמצאות של הכותב בתחום בו עוסק הערך – אם אתם עוסקים בסידורי פרחים, כתבו ערכים העוסקים בתחום, ואל תחפשו ערכים בתחומים רחוקים, כמו אסטרו-פיזיקה. כך, לא רק תפגינו בקיאות בשפה ובמונחים בעת הכתיבה, אלא גם תוכלו להגן על רלוונטיות כתיבתו בפני כותבים אחרים.
  • כמות מקורות המידע הקיימים – הקפידו לוודא לפני כתיבת הערך, כי עומדים לרשותכם מגוון מקורות מידע וסימוכין, ולעולם אל תסתמכו רק על מקור מידע יחיד, גם אם הוא ערך בויקיפדיה אשר כתוב בשפה אחרת. כתיבת ערך רציני דורשת מחקר והצלבת מידע, ואת זה, מקור מידע בודד איננו יכול לספק.
  • שאלת זכויות היוצרים – אם אין באפשרותכם לכתוב ערך מבלי חשש להפרת זכויות יוצרים, פשוט וותרו על כתיבתו!

ישנן שלוש דרכים שונות בהם נכתבים ערכים בוויקיפדיה:

כתיבת ערכים עצמאיים

ערכים שאתם כותבים לגמרי בעצמכם, מהמסד ועד הטפחות, באמצעות מקורות המידע המהימנים שלכם

תרגום ערכים משפה אחרת

תרגום כזה יכול להתבצע כשהוא תואם למקור או עם תוספות משלכם

עריכת ערכים קיימים

הרחבה או תיקון של ערכים קיימים שנכתבו על ידי כותבים אחרים

כיצד הופכים לכותב ערכי ויקיפדיה מקצועי?

את כל אחת משלוש הדרכים, ובעיקר, את החשובה שבהן – כתיבת ערכים עצמאיים, אנחנו, בכתבנית, מגישים לכם בקורס מקיף ויחודי. 20 שיעורים שבמהלכם, אנחנו עומדים לתת לכם את כל המידע וקיצורי הדרך שכותבי ועורכי הערכים המקצועיים מכירים ושומרים בסוד. אתם עומדים לקבל מאיתנו את כל הכלים, שבעזרתם תוכלו לכתוב ערכים, להגן עליהם, וגם – להרוויח כסף עבור כתיבתם (כמובן, במידה ותהיו טובים במה שאתם עושים).

אז קדימה, התחילו פה

פורסם ב: כתיבת ערכים בוויקיפדיה

תגיות: | |

Scroll to Top
השארת פרטים
    X
    דילוג לתוכן