דף הבית » כתיבת ערכים בוויקיפדיה » ערך ויקיפדיה לשחקן – כיצד נדע אם אנחנו זכאים לו?

ערך ויקיפדיה לשחקן – כיצד נדע אם אנחנו זכאים לו?

ויקיפדיה היא הרבה יותר מעוד אתר תוכן. מדובר בפלטפורמה בעלת סמכות בלתי מעורערת ומשמשת כמקור מידע המביא איתו לא מעט יוקרה. זו כנראה הסיבה שידוענים רבים משקיעים לא מעט משאבים כדי להבטיח שערך אודותיהם יעלה לוויקיפדיה. ערכי ביוגרפיה לשחקנים הם מהקטגוריות הפופולריות ביותר באנציקלופדיה החופשית ומדובר בכלי חשוב עבור שחקנים כדי לזכות בחשיפה נוספת והכרה. עם זאת, לא כל שחקן יזכה אוטומטית בערך ויקיפדיה. על אף שנכון להיום רף החשיבות עבור שחקנים הוא נמוך למדי בישראל, חשוב שנהיה מודעים לכמה קווים מנחים שיבטיחו שהערך יישאר ולא ייתקל בהתנגדויות מיותרות. אלו כמה נקודות שכדאי להפנים וליישם לקראת הכנת הערך.

צילום מסך 2023-03-06 של ויקיפדיה
צילום מסך 2023-03-06 של ויקיפדיה

מהו שחקן/ית בולט/ת?

ניתן להעלות ערכי ביוגרפיה לוויקיפדיה עבור שחקנים שנחשבים ל”שחקנים בולטים”. אבל מהו בעצם הקריטריון לכך? האם רק גילה אלמגור וליה קניג זכאיות לערכים, או שגם בן הדודה ששיחק בפרסומת לפני כמה שנים יוכל למצוא לו מקום בוויקיפדיה? על פי עמוד העקרונות והקווים המנחים של ויקיפדיה, שחקן הוא כל אדם שעבודתו היא להופיע מול מצלמה, בפני קהל או מול מיקרופון ומופיע בתיאטרון, בקולנוע, ברדיו, בטלוויזיה או בפלטפורמות דיגיטל.

שחקן בולט, הוא שחקן שהשתתף בהפקות משמעותיות שזכו להצלחה מסחרית (גם אם לא גדולה) וגילמו בהן תפקיד משמעותי. כלומר, שחקן ששיחק כביט או ניצב לא יזכה לערך ויקיפדיה. עם זאת, שחקן ששימש דמות ראשית או משנית, ייחשב כשחקן ששיחק בתפקיד משמעותי. כלומר, רף החשיבות הוא משחק בהפקה אחת לפחות שעלתה באופן מסחרי כדמות משנית לפחות.

מה עוד כדאי לקחת בחשבון לקראת כתיבת הערך?

לצד רף החשיבות המינימלי הנדרש על מנת להעלות ערך ויקיפדיה לשחקן, כדאי לבחון עוד מספר קריטריונים כדי להבטיח שהערך שלנו חשוב מספיק כדי להיכלל.

פרסים ומועמדויות

זכייה או מועמדות לפרסים משמעותיים עשויה לשפר את הסבירות לחשיבות אנציקלופדית באופן משמעותי.

אלו הפרסים שנחשבים למשמעותיים על פי כללי ויקיפדיה:

 • אוסקר
 • גלובוס הזהב
 • דקל הזהב
 • אמי
 • טוני
 • אובי
 • גרייסי
 • אופיר
 • פרס ישראל
 • פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה
 • פרס התיאטרון הישראלי

סיקור תקשורתי

סיקור משמעותי בגופי תקשורת גדולים ישפיעו באופן משמעותי על החשיבות. הסיקור עשוי לכלול רעיון, מאמר או אפילו ביקורת על היצירה בה השתתפו, עם התייחסות ספציפית למשחק שלהם. כל אזכור כזה הוא משמעותי מכיוון שלצד ביסוס החשיבות, הוא ישמש סימוכין לעובדות שיצוינו בערך.

הצלחה קופתית והכרה ציבורית

מטבע הדברים, ככל שסרט זכה למכור יותר כרטיסים וגרף הצלחה מסחרית, סביר יותר להניח שהשחקן יוכר כחשוב. לצד ההצלחה הקופתית, כמובן שגם התרומה לשיח הציבורי יכולה להשפיע על החשיבות. סרטים וסדרות טלוויזיה שנויים במחלוקת או שזכו לפופולריות ניכרת, הם בעלי ערך אנציקלופדי גבוה יותר מעצם טבעם. בתוך כך, גם השחקנים המשתתפים בהפקות הללו הם מועמדים ראויים לערך.

התחלת לכתוב את הערך? המחקר שלך הוא קריטי

לפני יצירת דף ויקיפדיה של שחקן, חשוב ללמוד איך לעשות זאת נכון ולבצע מחקר מעמיק ולאסוף כל פיסת מידע שניתן להניח עליה יד ותוכל לבסס את הערך. פרסומים בערוצי חדשות ומגזינים הם מקורות מצוינים. כמובן שאם יש לשחקן אזכור ב-IMDB, מדובר בדרך מעולה לבסס רלוונטיות וחשיבות.

כל כיסוי כתוב, בעיקר ממקור דיגיטלי, שיכול לבסס את הרלוונטיות של השחקן, ישחק לטובתנו. כמו תמיד, חשוב שנקפיד להשתמש במקורות אמינים בלבד ונשמור על שפה ניטרלית ואובייקטיבית די לעמוד בכלליה הנוקשים של ויקיפדיה. אם תעלה כל תחושה כי הערך מנוסח באופן קידומי או שיווקי, הסבירות שהוא יוסר או ישלח לעמוד טיוטה נסתר גבוהה.

שחקנים ושחקניות רבים בישראל מככבים כיום גם בוויקיפדיה וזוכים לפלטפורמה נרחבת בה הם מרכזים את כלל ההישגים שלהם. הקריטריונים לחשיבות משתנים באופן מתמיד ולעתים טעות קטנה יכולה לגרום לנו לחזור שוב ושוב לערוך את הערך. כדי למנוע תסכולים מיותרים, מומלץ לקבל ייעוץ ממומחים לכתיבת ערכי ויקיפדיה לפני שניגש לעבודה.

מאמרים קשורים:

פורסם ב: כתיבת ערכים בוויקיפדיה

Scroll to Top
השארת פרטים
  X
  דילוג לתוכן