דף הבית » סרט וידאו » יוצרים תוכן ויזואלי? הכירו את תוכנת אפטר אפקטס

יוצרים תוכן ויזואלי? הכירו את תוכנת אפטר אפקטס

כיום, אין יוצר תוכן וידיאו מקצועי שאינו מכיר את תוכנת “אפטר אפקטס” (Adobe After effects) המכונה בפי המשתמשים בה גם בשם “אפטר”. התוכנה, באופן כללי, משמשת לצורך עיבוד ויצירת תוכן דיגיטלי ואפקטים באמצעות וידיאו, אבל הפכה לתוכנה המועדפת על רבים מעורכי התוכן הויזואלי. מה מייחד דווקא אותה, על פני תוכנות יצירה ועיבוד וידיאו אחרות? תכף נסביר הכל!

על תכנת אפטר אפקטס

במקורה, נוצרה התוכנה נוצרה ע”י החברה למדע ואומנות וגרסתה הראשונה יצאה בשנת 1993. ביולי של אותה שנה (1993) נרכשו, הן התוכנה והן החברה, ע”י איגוד אלדוז (Aldus). שנה מאוחר יותר, חזרה אדובי על התרגיל, ואלדוז נרכשה יחד עם האפטר אפקטס, שהפכה לאחת מתוכנות הדגל של אדובי.

כפי שנאמר שצוין בתחילה, תוכנת אפטר אפקטס משמשת, בעיקר, יוצרי תוכן מתחום הסרטונים והווידיאו, ועיקר שימושה הינו פוסט-פרודקשן (Post Production) – כלומר, כל הדברים הכרוכים בשלבי הפקת התוצר הסופי, ומתבצעים לאחר סיום שלב ההפקה. כדוגמת עריכת הסרטונים, הוספת האפקטים המיוחדים ואפילו דיבוב, ליפ-סינק (תנועות שפתיים), הקלטה מחדש של פסקול או הלחנה והקלטה חדשה של פסקול מסוים.

תוכנת אפטר אפקטס יוצרת קומפוזיציה (למי שאינו מתמצא במינוח, נסביר – קומפוזיציה היא תוצר של יחסים וחיבור בין אובייקט מסוים לבין מסגרת היצירה האומנותית. היא מתבצעת בכל תחומי האומנות, כמו כן בסרטים וקולנוע, שם, היא נוצרת מתמונות דוממות (סטילס) ומסרטי וידיאו ע”י בניית מערכת שכבות המסודרות ברצף זמן מסוים). כדי לבחור את הקומפוזיציה שלו, יוצר התוכן ממקם את האובייקטים ביצירתו והוא עושה זאת בצורה שתנתב את הצופה ותדגיש את הנושאים המרכזיים ביצירה.

לכל שכבה בתוכנת אפטר אפקטס ניתן להוסיף אפקטים מיוחדים ולשלוט, באופן מדויק ועצמאי, במיקומה ובשקיפותה של כל אחת מהשכבות. בשל גמישותה של התוכנה, היא מאפשרת למשתמש בה לשנות סרטון וידיאו בכל דרך שירצה, ומשום כך, היא מכונה ע”י יוצרי תוכן ויזואלי רבים “הפוטושופ של הווידיאו”.

אמנם, אפטר אפקטס מסוגלת ליצור יצירות מקוריות משל עצמה, אולם רבים ישתמשו בה על מנת לעבד חומרים קיימים ממקורות אחרים, בכדי ליצור מהם אנימציות וגרפיקות-תנועה. למשל, אם ניקח תמונה של קשת בענן ותמונת ענן גשם, נוכל להשתמש בתוכנה כדי למקם את הענן לפני הקשת, וליצור אנימציה בה הענן מוריד גשם בסביבת הקשת. דוגמה נוספת בה ניתן להשתמש באפטר אפקטס היא לצורך המחשת השימוש באפליקציות או באתרים. לדוגמה, אם השקנו אפליקציה חדשה ואנחנו רוצים לשלוח למשתמשים בה סרטון וידיאו קצר המדגים כיצד לבטל שליחת מסרוני פוש, נוכל להמחיש את מגע האצבע במסך ואת מעבר האפליקציה למסך ההגדרות לפונקציית ביטול ההתראות הללו.

הנה דוגמה קלאסית לסרטון כזה מבנק שכולנו מכירים:

לאחר שתסיימו לערוך את הסרטון שלכם ללא אפקטים, באמצעות התוכנה, תוכלו להוסיף לסרטון אפקטים ויזואליים מתוך מבחר עצום ומגוון. יוצרי תוכן וידיאו רבים טוענים, כי מבחינת הוספת אפקטים בתוך הוידיאו, תוכנה זו עולה ביתרונותיה על מתחרותיה האחרות. זאת, מאחר ויש בה אפשרויות רבות יותר ומבחר כמעט אינסופי של אפקטים, ובניגוד למרבית תוכנות העריכה האחרות – באפטר אפקטס ניתן ליצור גם אנימציות, מה שהופך אותה לשימושית ויעילה יותר ממתחרותיה.

אז הבנו איך עובדת אפטר אפקטס, כעת – מה הם השימושים שלה?

אפשר לומר, כי המגבלה היחידה לשימוש בתוכנה זו הוא היצירתיות של המשתמש. כך, שתוכלו להשתמש בה להכנת פתיח דינאמי לסדרות וסרטים, דרך קליפים ביוטיוב, ועד לסרט תדמית של חברת הפקות העורכת מסיבה בה רואים צעירים רבים זזים ורוקדים (לצורך העלאתו מאוחר יותר בסטורי  בדף העסקי שלה).

פרסומות

נוסף על כך, חברות רבות המפיקות ויוצרות עבור עצמן פרסומות לטלוויזיה, משתמשות באפטר אפקטס לצורך הכנת תוכן טקסטואלי. כלומר, מעצם יכולתה של התוכנה ליצור אפקטים, היא מסוגלת ליצור טקסט מעוצב לחברות המדיה השונות. לטקסט כזה, למשל, ניתן להעניק ייחודיות משל עצמו (כדוגמת אותיות העולות בלהבות אש או זוהרות באור ניאון) ואפילו להעניק לו דינאמיות מסוימת (למשל, מילים המורכבות מבלונים שאחד מהם מתפוצץ או נע ברוח), על פי הקריאייטיב המוכתב על ידי מחלקת השיווק בחברה.

יוצרי תוכן ביוטיוב

למרות שיוצר סרטונים מתחיל הרוצה ליצור סרטונים לערוץ היוטיוב שלו, יכול לערוך באפטר אפקטס גם סרטוני וידיאו רגילים  וחסרי אפקטים, אולם, העריכה בה נחשבת לפחות נוחה וחסרים בה פיצ’רים מסוימים הקיימים בתוכנות עריכת הווידיאו הייעודיות האחרות. כך שכאן, פחות יהיה מומלץ להשתמש בה.

תלת מימד

התוכנה מתאימה גם לאלה הרוצים ליצור סרטוני תלת מימד. אמנם, לכאורה, ייעודה המובהק של תוכנת אפטר אפקטס אינו תלת מימד, אך יש לה מספר יכולות מרשימות גם בתחום זה, כגון היכולת למקם אובייקטים דו-ממדיים שטוחים בסביבה תלת ממדית. אם תהיו מעוניינים להרחיב את היכולות התלת ממדיות של התוכנה, תוכלו לעשות זאת ע”י הוספת הרחבות לתוכנה ממקורות חיצוניים.

בשל היכולות הרבות של התוכנה, ניתן ליצור בה שילוב של מספר שוטים לשוט אחד מרכז. למשל, אם יש לי לדוגמא צילומי וידיאו של מיקי מאוס, כביש ויער, כל אחד מהם בשוט נפרד, בעזרת התוכנה ניתן יהיה לחבר את שלושת השוטים המופרדים הללו לשוט אחד מחובר.

במה מיוחדת אפטר אפקטס מתוכנות עריכת וידאו אחרות?

מסך הפתיחה של תוכנת אפטר אפקטס
מסך-תוכנת-אפטר-אפקטס-2
מסך העבודה של תוכנת אפטר אפקטס

ישנו ייחוד גדול באפטר אפקטס, שכן החופש ליצירה ולדמיון בה הוא עצום. ניתן לעשות בה כמעט כל מה שתרצו וללא שום מגבלות. אם בתוכנות עריכה אחרות תידרשו לערוך את כל הסרט ולא סצנה-סצנה, באפטר אפקטס תוכלו לערוך תמונה אחר תמונה, אחרי שערכתם את כל הסרט שלכם ואתם רוצים עכשיו להתמקד בתמונות בודדות ולערוך בהן שינויים מסוימים, מעוניינים כולל הוספת אפקטים.

אולם, יש לזכור שלכל תוכנת עריכה ישנה מטרה ספציפית לשמה היא תוכנתה. כך גם לאפטר אפקטס ייעוד שונה משל תוכנות אחרות. מטרת התוכנה אינה עריכת סרט שלם, אלא עריכת תמונותיו בנפרד, תוך התמקדות בתמונה אחת אחרי השנייה.

לסיכום, מומלץ להשתמש באפטר אפקטס רק לאחר שסיימתם לערוך את כל הסרט הקיים שלכם, ולא להתחיל ליצור בה סרטון חדש מאפס. היא אינה מיועדת לעריכה כמטרתה ראשונית, ולכן, השימוש בה לצורך עריכה בלבד עשוי להתגלות כמורכב וקשה. מאידך, אם ברצונכם להוסיף לסרט אפקטים מיוחדים ליצור אנימציות קצרות, טריילרים, או סרטוני פרסומת, סרטוני אפטר אפקטס עשויים להיות הכלי היעיל ביותר לשם כך.

להרחבת הידע

פורסם ב: אנימציה, אפטר אפקטס, סרט וידאו, סרטוני וידאו, תוכן וידאו

תגיות: | | | | | | | | | |

גלילה למעלה
השארת פרטים    X
    דילוג לתוכן